"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.homedesignpics.com

Co Polacy znajdą pod choinką?

W tym roku przeciętny wigilijny budżet, w porównaniu z 2011 rokiem, zwiększy się o niemal 12 procent. Jak wynika z raportu Deloitte na przygotowanie świat Bożego Narodzenia zamierzamy wydać 1280 zł.

Pierwszy raz od kilku lat więcej pieniędzy wydamy na jedzenie (34 proc.), niż na upominki (30 proc.). Tegoroczne święta będą wyjątkowo skromne, a prezenty niezbyt drogie, sprawdzone i użyteczne.

Polacy stają się bowiem coraz bardziej świadomymi konsumentami. Prawie połowa Polaków deklaruje kupno prezentów za pośrednictwem Internetu, z czego aż 23 procent będzie porównywać ceny w specjalnych wyszukiwarkach. Polacy nie zamierzają też przepłacać i zadłużać się na potrzeby świąt.82 proc. Polaków sięgnie do swoich oszczędności, a jedynie 5 proc. zamierza wziąć kredyt w banku lub zapożyczyć się u znajomych. Zamierzamy kupować tańsze i bardziej użyteczne produkty. A z ich wyborem nie czekamy do ostatniej chwili. Na zakupy wybieramy się już w listopadzie, a najpóźniej na początku grudnia. Tylko co czwarty respondent z kupnem odpowiednich prezentów zwleka do przedświątecznej gorączki.

Może osoby te znajdą już badania Deloitte i wiedzą co Polacy chcieliby znaleść pod choinką. Wy też zobaczcie ranking 10 świątecznych podarunków.

 

1. Książki

Książka to najlepszy świąteczny podarunek, aż 41 proc. Polaków chciałoby po świętach poczytać dobrą lekturę.

 

2. Pieniądze

Polacy coraz bardziej zbliżają się do europejskich trendów. Podobnie jak Hiszpanie, Włosi, Grecy, Niemcy i Francuzi, aż 40 proc. Polaków chciałoby pod choinką znaleźć gotówkę.

 

3. Kosmetyki lub perfumy

Tylko Ukraińcy zamierzają w tym roku obdarować najbliższych górę kosmetyków i perfum. W Polsce prezenty te znalazły się na 3 miejscu.

 

4. Komputer

Czyżby nasze laptopy zaczęły szwankować?  W porównaniu w ubiegłym rokiem, 10 proc. więcej Polaków chciałoby dostać komputer.

 

5. Biżuteria, zegarki

Nie jesteśmy chętni do kupowania najbliższym zegarków i biżuterii, niezależnie czy wpływ na to mają przesądy czy wysokie ceny w sklepach jubilerskich.


 

6. Wycieczki, bilety lotnicze

 Nadal, aż 27 procent Polaków chciałoby znaleźć pod choinką bony na wymarzone wycieczki.

 

7. Bony podarunkowe

Jeśli nie mamy pomysłu na prezent dla najbliższych, najlepszym prezentem będą bony podarunkowe.

8. Tablety

Polacy naprawdę wierzą w Świętego Mikołaja, aż 24 proc. naszych rodaków marzy o nowoczesnym tablecie.

 

9. Ubrania, obuwie

Coraz mniej Polaków chciałoby dostać prezent ze sklepu odzieżowego, nadal jednak 18 proc. Polaków decyduje się na taki podarunek dla najbliższych.

 

10. Smartphone

Aż 22 proc. Polaków marzy znalezieniu własnego smartphone pod choinką, w tamtym roku podobnym powodzeniem cieszyły się…czekoladki!

Dane: www.deloitte.com, zdjęcie profilowe: www.homedesignpics.com