"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
Sotheby's

Robot z XIX wieku

Wiecie czym zachwycali się miłośnicy designu i nowoczesnej technologi w XIX wieku? Zobaczcie jeden z pierwszych, luksusowych automatów – „Etiopską gąsienicę”.

To niezwykłe urządzenie to niezbity dowód na to, że XIX wieku wynalazcy mieli własną technologię budowy luksusowych automatów. Projekt zatytułowany „Etiopska gąsienica” wyszedł spod dłuta szwajcarskiego mechanika Maillardet’a i jego dwóch braci – Jaques-Rodolphe’a i Jean David’a. Wynalazcy na co dzień zajmowali się produkcją zegarków, znani byli jednak przede wszystkim ze swojego zamiłowania do produkcji nowoczesnych mechanizmów.

To oni stworzył niezwykłe projekty pierwszych, luksusowych robotów XIX wieku. Jednym z nich była „Etiopska gąsienica”. Gadżet, o długości 76,5 mm, został zbudowany z 11 ruchomych segmentów. Dzięki stawowym, mobilnym połączeniom pierścieni, wykonuje ona ruchy do złudzenia przypominające prawdziwe. „Etiopska gąsienica” jest w całości pokryta złotem i wysadzana drogocennymi kamieniami. Każdy segment jest ozdobiony perłami i dwoma rzędami diamentów, głowę pokrywa czarna emalia żłobkowa, a oczy wykonane są ze szmaragdów. Eksperci twierdzą, że ten luksusowy wynalazek mógł zostać stworzony na potrzeby chińskiej rodziny królewskiej Qianlong. A wzorcem dla gąsienicy z Etiopii najprawdopodobniej była gąsienica jedwabnika.

Niestety żaden z niezwykłych wynalazków XIX wieku nie opuszcza muzeów i prywatnych kolekcji. Ostatni z robotów – „Etiopska gąsienica”, w listopadzie 2010 roku został sprzedany przez genewski Dom Aukcyjny Sotheby za $$415,215. Kupił go ananimowy miliarder azjatyckiego pochodzenia ( zobacz na: YouTube ).www.dailymail.co.uk

Znaleziono na: www.dailymail.co.uk