"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.miesarch.com

Znamy najlepszy budynek w Unii Europejskiej

Dziś poznaliśmy laureata najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – Mies van der Rohe Awrad. Jest nim budynek filharmonii i opery w Reykjaviku.

 Co dwa lata jury „Mies van der Rohe Awrad” przyznaje tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej. W tym roku nagrodę otrzymał gmach filharmonii i opery w Reykjaviku.

Budynek już podczas budowy wzbudzał sporo kontrowersji. Krytykowano nie tylko koszt budowy, ale również nieproporcjonalną do ilości mieszkańców Reykjaviku wielkość budowli. Jednak jak widać jury jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Unii Europejskiej nie podzieliło zdania wielu mieszkańców Islandii, a  gmach filharmonii i opery w Reykjaviku został uznany za najlepszy budynek, zbudowany w ostatnim czasie w Europie.

Budowla jest dziełem architektów z duńskiej pracowni Henning Larsen Architects oraz architektów z  islandzkiej pracowni Batterii Architects. Zaś autorem elewacji gmachu, złożonej z setek szklanych paneli, ukształtowanych na wzór powulkanicznych formacji skalnych, jest duński artysta Olafur Eliasson. Zgadzacie się z wyborem jury?

www.miesarch.com


www.miesarch.com

www.miesarch.com

www.miesarch.com

www.miesarch.com

źródło: www.miesarch.com