"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Nietypowy stok narciarski

Elektrownia pełniąca jednocześnie funkcję stoku narciarskiego – to z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych pomysłów ostatnich lat. Czy już niedługo na narty będziemy jeździć do Kopenhagi? Zobaczcie.

Historia rozpoczęła się w 2010 roku od ogłoszenia konkursu na projekt nowej elektrowni Amagerforbraending w Kopenhadze. Inwestor od początku chciał, by na miejscu starego kompleksu pojawił się nowy, przyjazny środowisku obiekt.

Jednak z pewnością nikt nie spodziewał się, aż tak innowacyjnego pomysłu. Bjarke Ingelsa, laureat konkursu, stworzył projekt modernistycznej elektrowni pełniącej jednocześnie funkcję sztucznego stoku narciarskiego!

Pomysł tak bardzo spodobał się inwestorom, że od razu przystąpili do jego realizacji. Jeśli budowa kompleksu przebiegnie zgodnie z planem, już w 2016 roku na narty będziemy mogli pojechać do Kopenhagi.

Narciarze będą wjeżdżać na szczyt stumetrowego budynku windami biegnącymi wzdłuż komina spoglądając jednocześnie na wnętrze elektrowni. Na górze czekać na nich będzie świetnie przygotowany stok biegnący w dół dachu, a następnie opadający wzdłuż elewacji. I co Wy na to?

 


elektrownia

elektrownia

projekt_kopenhaga

projekt_kopenhaga

stok_kopenhaga

stok_kopenhaga

stok_narciarski_dania

stok_narciarski_dania

zdjęcia: www.big.dk