"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak łączyć wzory?

Styl eklektyczny to ostatnio jedno z najbardziej popularnych słów w branży dekoratorskiej. Eklektyczne mieszkanie zostało wybrane najlepszym lokalem 2013 roku, a sklepy wnętrzarskie promują artystyczny miszmasz. Jednak, wbrew pozorom nie tak łatwo łączyć niepasujące do siebie wzory i kolory. Na szczęście można się tego nauczyć.

 

1. Wybierz odpowiednią kolorystykę

Zanim zdecydujemy się na wymieszanie wzorów i kolorów w naszym domu, powinniśmy zacząć od doboru odpowiedniej kolorystyki. Przygodę z eklektyzmem najłatwiej rozpocząć od wyboru bieli i jednego lub dwóch głównych kolorów. Najłatwiejszą drogą jest połączenie bieli z czernią lub granatem, a następnie wprowadzenie do wnętrza charakterystycznych, aczkolwiek prostych wzorów – pasków, kropek czy kubistycznych motywów.

wzory na meblach

 

2. Łączenie różnych wzorów z jednej rodziny kolorów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszym wnętrzu połączyć kompletnie różne wzory. Jednak ryzykując wzorzysty miszmasz pamiętajcie, aby łączyć jedynie wzory należące do jednej rodziny kolorów. Fotel w krowie łaty, dywan ze spiralami i poduszki w paski zebry będą dobrze  razem wyglądały pod warunkiem, że zachowamy jedną, stonowaną kolorystykę, w tym przypadku czarno-beżową. 

 

łączenie tkanin


 

3. Wybieraj różne odcienie jednego koloru

Wykorzystując tradycyjną technikę mieszania we wnętrzu różnych odcieni jednego koloru, będziemy mogli pozwolić sobie na mieszanie różnych wzorów. Wybierz jeden lub dwa elementy, które ozdobisz dużym wzorem, na reszcie dodatków postaw na małe, niemal niewidoczne wzory.

łączenie wzorów

 

4. Wzory na naturalnym tle

Jeśli lubisz mocne, żywe kolory nie bój się użyć ich we wzorach. Jednak bez względu na dobór kolorów, zawsze pamiętaj o podstawowej zasadzie łączenia wzorów – nigdy nie układaj wzorów na wzorach. Zdecyduj się na neutralną bazę i wzorzysty dodatek lub wzorzysty element główny i prosty, jednobarwny dodatek.

wzory we wnętrzu

zdjęcia znalezione na: www.freshome.com