"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak ozdobić stół na Wigilię?

Święta tuż tuż. Jak co roku zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy by rozsmakować się w świątecznych potrawach oraz odpocząć w rodzinnej atmosferze. Pytanie tylko czy macie już pomysł na wyjątkowe nakrycie stołu?

Jestem tradycjonalistką dlatego w kwestii doboru odpowiedniego koloru obrusu pewnie Was nie zaskoczę. Biały to zawsze sprawdzony pomysł. Mimo iż zazwyczaj po kolacji nie brak na Nim ciemnoczerwonych plam od barszczu, jest to klasyka z której nie warto rezygnować. Poza tym zauważcie, że do białego obrusu łatwo znaleźć dodatki oraz wybrać odpowiednią zastawę.

Bez względu na to czy jesteście wierzący czy też nie, warto aby w pod obrusem znalazło się miejsce na „sianko”. Ku Waszemu zaskoczeniu , wiele osób tradycję tę wiąże mylnie z obrządkiem chrześcijańskim, bowiem „sianko” wywodzi się raczej z kultury pogańskiej. Bałowie i Słowianie oddawali w ten sposób hołd bogowi Ziemiennikowi, który patronował stepom, nieużytkom rolnym oraz wyspom. Chodziło zatem o to aby ziemia zawsze była płodna i dawała wiele owoców.

Pamiętajcie o serwetkach i drobnych dodatkach. Przed nakryciem stołu warto wybrać kolorystykę w której chcemy operować. Czy będzie to biel ze złotem a może lodowaty niebieski z elementami szarości? Szkoda tracić czas na nieprzemyślaną aranżację.


pomysl_na_stol

pomysl_na_stol

stol_na_wigilie

stol_na_wigilie

stol_wigilia

stol_wigilia

zdjęcia: 1, 2, 3