"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Pojedynek: IKEA i DUKA

Dziś w pojedynku najpopularniejszych sklepów wnętrzarskich zmierzą się dwa skandynawskie giganty: DUKA i IKEA. Czy proponują identyczny kuchenny design? Przekonajcie się sami.

 

Duka

Duka to skandynawska marka sklepów oferujących artykuły wyposażenia kuchni i jadalni. Pierwszy sklep Duka w Polsce otwarto w 1999 roku w galerii Klif w Warszawie. Jednak historia marki sięga lat siedemdziesiątych, kiedy to powstały pierwsze sklepy w Szwecji i w Norwegii.


Ikea

Ikea proponuje artykuły wyposażenia kuchni, jadalni, sypialni, biura, pokoju dziennego, łazienki, pokoju dziecka, przedpokoju i pomieszczeń gospodarczych. Pierwsze sklepy tej popularnej marki zaczęły powstać w już w 1943 roku. Założył ją Ingvar Kamprad, za pieniądze otrzymane od ojca  za dobre wyniki w nauce. Nazwa IKEA została utworzona od inicjałów (I.K.) oraz pierwszych liter nazw miejscowości Elmtaryd (E) oraz Agunnaryd (A), wioski i parafii gdzie Ingvar Kamprad dorastał. IKEA początkowo sprzedawała pióra, portfele, ramki do obrazów, obrusy, zegarki, biżuterię i nylonowe pończochy – spełniając oczekiwania ludzi co do potrzeb i obniżonych cen. Szybko jednak stała się synonimem wszechstronnej marki.