"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak urządzić małą łazienkę?

Idealna aranżacja małej łazienki jest możliwa tylko wtedy, gdy zaprzyjaźnimy się z podstawowymi zasadami urządzania niewielkiego pokoju kąpielowego. Większość z trików, jak chociażby zamontowanie luster powiększających przestrzeń czy użycie jasnych kolorów, z pewnością jest już Wam znana. Jednak podstawowe zasady aranżacji łazienki nie wystarczą. Aby stworzyć małą łazienkę marzeń musimy zastosować aż 12 trików jednocześnie! Gotowi?

 

1. Użyj neutralnych kolorów bazowych

Użycie neutralnego koloru bazowego w małej łazience jest pierwszym krokiem do sukcesu. Jasne barwy, jak chociażby tradycyjna biel, beż, ecru czy różne odcienie szarości optycznie powiększają każdą przestrzeń. W małych łazienkach powinniśmy wystrzegać się mocnych, nierzadko atrakcyjnych kolorów na ścianie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użyć ich w akcesoriach łazienkowych.

 

 

2. Rozjaśnij wnętrze

Łazienki często pozbawione są okien gwarantujących optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w małych pomieszczeniach zdecydować się na kilka źródeł światła zamiast jednego, centralnego oświetlenia.

 

3. Zrezygnuj z szafki pod umywalką

Choć wydawać by się mogło, że szafka pod umywalką to doskonałe miejsce na przechowywanie kosmetyków, chemii gospodarczej czy ręczników, mebel zajmuje zbyt dużo przestrzeni na podłodze w małej łazience. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podwieszana umywalka, ukryte schowki (np. nad drzwiami do łazienki) i półki zawieszone na ścianie.

4. Zrezygnuj ze zbyt dużej ilości szafek

Niestety zbyt duża ilość półek i wieszaków zawieszonych na ścianie oraz akcesoriów dekoracyjnych optycznie zmniejszy każdą łazienkę. Warto przenieść chemię gospodarczą i ręczniki do innego pomieszczenia. W łazience zaś postawić na niezbędny minimalizm. Pamiętajcie, że zbyt duże nagromadzenie drobnych przedmiotów sprawia wrażenie chaosu. Dlatego zamiast pionowych czy narożnych półek, lepiej użyć zabudowanych, płytkich szafek wiszących.

5. Postaw na lustra

W małych łazienkach tylko jeden element powinien być duży –  lustro. Tu należy jedynie pamiętać, aby lustro pozbawione było ramy.

6. Wybierz jasny kolor podłogi

W małej łazience również jasna podłoga świetnie otworzy pomieszczenie. Dodatkowo, użycie tego samego materiału na ścianach i podłodze optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli jednak nie lubicie bazowych kolorów na podłodze, możecie zdecydować się na jasny dywanik łazienkowy.


7. Pozbądź się wizualnych przeszkód

Ustawiając wannę lub prysznic musimy pamiętać, aby nigdy nie stawiać ich naprzeciwko drzwi. Co więcej, zamiast tradycyjnych zasłon i kabin prysznicowych, warto zdecydować się na oszklony natrysk. Zamiast zaś tradycyjnego brodzika można zrobić odpływ w podłodze. Dzięki temu podczas niekorzystania z prysznica można przesunąć szybę  zyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń.

8. Postaw na minimalizm

Duża ilość drobnych akcesoriów w niewielkim pomieszczeniu to podstawowy błąd dekoratorski. W małej łazience warto zrezygnować z kilku dodatków na rzecz jednego, większego elementu.

 

9. Zdecyduj się na tapetę z jasnym tłem

Coraz bardziej popularne stają się wodoodporne tapety do łazienek. Decydując się na takie rozwiązanie warto postawić na projekt z jasnym tłem i dużymi wzorami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mała łazienka zyska kilka dodatkowych centymetrów.

 

 

10. Dodaj ścianom głębię

Dobrym pomysłem na oryginalną aranżację małej przestrzeni jest także stworzenie na jednej ze ścian muralu, który doskonale powiększy przestrzeń. Podobny efekt uzyskacie zawieszając na ścianie obraz czy zdjęcia przedstawiające ogród lub horyzont.

11. Wybieraj duże płytki

W małej łazience płytki łazienkowe powinny być jak największych rozmiarów. Na takiej przestrzeni nie warto decydować się na niewielkie wzory czy mozaiki na ścianie. 

12. Wyeliminuj bałagan

W małej łazience trzymaj jedynie przedmioty, które są Ci niezbędne. Już na etapie projektowania dobrze zaplanuj przestrzeń i podziel ją na  strefy: toaletową i kąpielową, ewentualnie wydziel kąt na pralkę. Pamiętaj, że w małych pomieszczeniach liczy się dobre rozplanowanie przestrzeni, funkcjonalność i porządek.