"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Kolor w pokoju niemowlaka

Wybór odpowiedniego koloru do dziecięcego pokoju zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Drugim niezwykle ważnym aspektem jest nauka, którą nazywamy psychologią kolorów.

Urządzając pokój dla niemowlaka musimy ograniczyć się do maksymalnie dwóch kolorów. Warto bowiem pamiętać, że oprócz kolorowych ścian w pokoju dziecka znajdą się także różnobarwne ubranka, zabawki czy rysunki.

W wyborze odpowiedniego koloru szerokie możliwości otwiera przed nami nauka. Aranżując dziecięce pokoje warto pamiętać o wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczeni udowodnili bowiem, że dzieci w wieku do 3 lat nie widzą pastelowych kolorów. Maluchy, niezależnie od płci wolą zdecydowane kolory i kontrasty. Dlatego projektanci mebli i zabawek dla najmłodszych dzieci stawiają na nasycone barwy i mocne zestawienia kolorystyczne.

Jaki kolor, spośród nasyconych barw najbardziej lubią maluchy? Trudno powiedzieć, bowiem gust dzieci kształtuje się dopiero w drugim roku życia. Wcześniej, wybierając kolor do dziecięcego pokoju możemy kierować się psychologią kolorów.

Kolor czerwony

Kolor czerwony ma działanie pobudzające, dlatego nie jest polecany do pokoi dziecięcych. Jednak w pokojach ospałych i apatycznych dzieci można bawić się czerwienią na dodatkach.

 

czerwony pokój

www.oorban.com

 

Kolor pomarańczowy

Pomarańcz pobudza intelektualnie i twórczo, jednocześnie łagodząc stres. Co więcej, udowodniono, że kolor ten działa pozytywnie na układ odpornościowy.

 

pomarańczowy pokój

www.weedecor.com

 

Kolor żółty

Kolor żółty stymuluje układ nerwowy i pobudza rozwój intelektualny. Żółty będzie idealnym wyborem do pokoi dzieci nieśmiałych i miewających stany lękowe.

 


żółty pokój dziecięcy

www.outdsgn.com

 

Kolor zielony

Kolor zielony działa uspokajająco, zmniejsza stres i pomaga zwalczyć zmęczenie. Jednak pamiętajmy, że użyty w nadmiarze powoduje senność i rozdrażnienie.

 

pokój dla niemowlaka

 

Kolor niebieski

Niebieski działa kojąco i wyciszająco, jednak nie oznacza to, że dzieci mające styczność z tą zimną barwą staną się ospałe i znudzone. Kolor niebieski ułatwia bowiem koncentrację, koi nerwy  i działa przeciwbólowo.

 

niebieski pokój niemowlaka