"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak urządzić małą sypialnię?

Jak się okazuje najtrudniejszym pomieszczeniem do urządzenia jest sypialnia. Wielu z Was pisze do mnie z pytaniem jak poradzić sobie z aranżacją tego niezwykle ważnego miejsca, bo przecież to właśnie w sypialni odpoczywamy, zasypiamy i nabieramy sił do życia. Zobaczcie zatem kilka moich sprawdzonych sposobów na małą sypialnię.

Na wstępie musicie pamiętać,  że sypialnia powinna odzwierciedlać Wasz charakter, bo tylko wtedy będzie czuć się w niej naprawdę dobrze. Nie róbcie niczego przeciwko sobie, nie kupujcie bezsensownych mebli, gadżetów, których nigdy nie użyjecie i nie malujcie ścian na wyzywające kolory. Pamiętajcie o tych zasadach zwłaszcza, że dzisiaj aranżujemy małą sypialnię – trzeba postarać się dwa razy bardziej, aby nie zagracić naszej „oazy spokoju”.

 

1. Ma być czysto i schludnie

Łatwo wstawić do sypialni rzeczy, trudniej się ich pozbyć. Pamiętajcie, że im mniej mebli i dodatków tym lepiej. Efekt czystości i schludności nie raz wygrywał z nawet najlepszą aranżacją. Sypialnia ma zapraszać, a jednocześnie być przytulna. Przypomnijcie sobie jak czujecie się w hotelu wyższej klasy. Założę się, że większość z Was od razu po przybyciu rzuca się na łóżko. Nie bez powodu hotele dbają o czystość. Proste rozwiązania są najlepsze. Nie ma chyba nic gorszego niż widok zagraconej sypialni zaraz po przebudzeniu.

 

jak urządzić sypialnię

jak urządzić sypialnię

 

2. Przyjazne kolory bez udziwnień

Czy chcielibyście zasypiać w czerwonej jak piwonia sypialni? Skojarzenia zostawmy na bok, ale jedno jest pewne – w sypialni nie ma kompromisu jeśli chodzi o kolory. Wygrywają ciepłe, proste i jasne barwy. Biały, szary, kremowy czy morski to naprawdę dobre rozwiązanie. Nie kombinujcie. Małe pomieszczenia nie znoszą wyzywających kolorów.

 

jak urządzić sypialnię

jak urządzić sypialnię

 

3. Oświetlenie dobra rzecz

O tym jak ważne jest dobre oświetlenie wnętrza, powinniście już wiedzieć czytając mojego bloga. O sile jaką ma dobre światło można by spokojnie napisać pracę doktorską. Małe pomieszczenia zasługują na rozświetlenie, dlatego przy wyborze lamp zastanówcie się dwa razy. Unikajcie dużych, stojących lamp papierowych i w ogóle lamp większych niż meble. Niewielkie lampki na stolikach nocnych to dobre rozwiązanie. Nadają klimatu, ciepła i przede wszystkim, choć możecie nie wierzyć, powiększają optycznie pomieszczenie. Fizykiem nie jestem, ale wiem, że kierunkowe światło z dwóch równoległych punktów wydłuża sześcian. Brzmi mądrze?

mała sypialnia aranzacja

mała sypialnia aranzacja

 

4. Mądre dodatki


Kilka punktów wyżej pisałam o czystości i schludności pomieszczenia. Oczywiście nadal twierdzę, że im mniej rzeczy w sypialni tym lepiej. Jednak wiem, że są wśród Was osoby, którym z pewnością nie wystarczy łóżko, dwa stoliki, lampka i obraz. Mimo to pamiętajcie, że dzisiaj opisuje małe pomieszczenia, a te wymagają specjalnej troski, nie pozostawiając Nam wielkiego wyboru.

Ale nie byłabym sobą gdybym czegoś Wam nie zaproponowała. Otóż, jeśli już koniecznie musicie, to wybierajcie mądrze. Zamiast tysiąca poduszek, z którymi nie wiadomo co zrobić przed snem, znajdźcie dwie lub trzy, które będą pasować do konkretnego elementu np. koloru mebli. Jeśli nie chcecie nocnego stolika, to może warto kupić wiklinowy kosz z twardą podstawką. Zobaczcie jak na poniższym zdjęciu dekoratorzy połączyli kilka prostych dodatków. Znalazło się nawet miejsce na na niewielki kwiatek. W małych sypialniach łóżko odgrywa główną rolę. Jest swoistym centrum życia, dlatego to właśnie je możecie wykorzystać w dobieraniu największej ilości dodatków.

 

mała sypialnia aranzacja

mała sypialnia aranzacja

 

5. Zachowajcie proporcje

Małe łóżko – niewielka szafka. I nie jedna lampka nocna tylko dwie, jeśli łóżko chcecie postawić w centralnej części ściany. W sklepie z meblami bądźcie opanowani i nie działajcie impulsywnie. Wyobraźcie sobie, że Wasza sypialnia to obraz, na którym musicie zachować odpowiednie proporcje, także kolorystyczne.

sypialnia aranzacja

sypialnia aranzacja

 

6. Przykujcie uwagę

Nie da się ukryć, że łóżko jest najważniejszą częścią sypialni. Nie warto oszczędzać przy jego wyborze. Lepiej kupić trochę droższe, co wcale nie musi oznaczać horrendalnej ceny, niż tańsze, o wątpliwej jakości. Dlaczego to takie istotne? Łóżko jako centralny punkt sypialni powinno przykuwać uwagę, jeśli zatem zniszczy się szybko to nie będzie z niego pożytku, zarówno funkcjonalnego, jak i estetycznego.

sypialnia aranzacja

sypialnia aranzacja

 

7. Lustra w sypialniach

Warto o nich pamiętać podczas aranżacji sypialni. Lustra w sposób niemal naturalny powiększają przestrzeń w pomieszczeniu. Szafa z przesuwaną, lustrzaną ścianą wygląda modnie, stylowo i dodaje kilka dodatkowych centymetrów. 

Na koniec zobaczcie jak wygląda moja ulubiona aranżacja małej sypialni. A może i dla Was stanie się ona inspiracją do stworzenia czegoś wyjątkowego.

mała sypialnia

mała sypialnia

zdjęcia: www.freshome.com