Chłodne odcienie, proste formy, minimalny wystrój i surowy klimat rodem z opuszczonych fabryk – tak w kilku słowach moglibyśmy określić styl, który od lat króluje zarówno w firmowych, jak i prywatnych wnętrzach na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych.Okazuje się, że zamiłowanie do form przemysłowych coraz częściej możemy zaobserwować także w polskich domach, pomimo że moda na aranżacje z „przemysłem” w tle, pojawiła się u nas stosunkowo niedawno.
Materiały, które najczęściej napotkamy w loftach, to przede wszystkim beton, kamień, metal i wspomniane przy okazji luster szkło.
W prywatnych wnętrzach industrialnych nie może obyć się bez cegły, która pomalowana na biało lub pozostawiona surowo, znakomicie współgrać będzie z betonem, jednocześnie tworząc we wnętrzu bardziej przytulny klimat.
Zamiłowanie do dużych przestrzeni to niewątpliwy loftowego stylu, dlatego industrialne wnętrza kochają wysokie sufity. Jeśli nasze mieszkanie ma standardową wysokość pomieszczeń, to warto zastanowić się nad sztuczkami, które sprawią, że nasza przestrzeń będzie sprawiała wrażenie nie tylko większej, ale i wyższej.
Loft to przede wszystkim klimat nas samych i choć pozbawiony koloru, pełen chłodu i surowości, otulony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, może nie być na pierwszy rzut oka przytulny, ale z pewnością powinien mieć duszę.