"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Pomysł na parapet

Nie jeden z Nas oglądając amerykańskie filmy marzył o siedzisku przy oknie z widokiem na ocean.  I choć tak wspaniałej panoramy nie mogę Wam zagwarantować, zapewniam, że wyboru tej aranżacji parapetu na pewno nie będziecie żałować.

Parapet zaadaptowany na siedzisko to przede wszystkim funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni.  W Stanach Zjednoczonych aranżacja powstała z myślą o dodatkowym miejscu dla gości. Idealnie sprawdzała się nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w kuchniach, salonach,a nawet łazienkach. Z biegiem lat siedzisko na parapecie stało się symbolem „american dream” i marzeniem każdej nastolatki.

 Budowa siedziska

Oczywiście najlepsze będzie duże okno znajdujące się we wnęce lub wykuszu, wtedy podstawą do zamontowania ram będą same ściany. Więcej pracy wymaga montaż siedziska przy oknie na otwartej przestrzeni. Budowę należy zacząć od przygotowania drewnianej ramy. Pamiętając o obciążeniu parapetu warto wzmocnić siedzisko i używać wytrzymałych materiałów. Na tak przygotowaną ramę wystarczy zamontować wierzchnią płytę lub sklejkę, a następnie  wykończyć deskami lub materiałem obiciowym.  Siedzisko może równocześnie pełnić funkcję schowka, wtedy konstruując ramę należy zaopatrzyć ją w szuflady, półki i drzwiczki.

 

 

 Miejsca niezwykłe

Parapet możne pełnić funkcję siedziska w pokoju nastolatki, salonie, kuchni, jadalni, czy łazience. Idealnie sprawdzi się jako miejsce do picia porannej kawy, czytania książek czy przyjmowania gości. Nie straszne mu domy, mieszkania i przytulne kawalerki. Siedzisko na parapecie może być idealnym wykończeniem przestrzeni, a także głównym elementem Naszego wnętrza.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie profilowe: www.freshome.com