"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.energy.gov

Technologie, które zaoszczędzą Twoje pieniądze

Choć w dzisiejszych czasach coraz mniej osób decyduje się na wymianę urządzeń domowych, w fabrykach powstają coraz nowsze i bardziej inteligentne technologie. Tworzone są one nie tylko z myślą o współczesnym designie i funkcjonalnych rozwiązaniach, ale przede wszystkim dla oszczędzenia naszych pieniędzy.

 

1.  Odnawialne źródła energii

Instytut Energetyki Odnawialnej oszacował, że gospodarstwa domowe zamontowały już ponad 500 tys. mkw. kolektorów słonecznych, czyli równowartość 70 boisk piłkarskich! Warto brać przykład z posiadaczy baterii słonecznych i już dziś sprawdzić oferty miejscowości, w których mieszkamy. Może okazać się, że gminy finansują sporą część wydatków na ekologiczne technologie. Co więcej osoby, które zdecydują się na budowę energooszczędnego domu mogą liczyć na bezzwrotne dopłaty i preferencyjne kredyty. Dopłata do kredytu na budowę domu pasywnego, w którym stosuje się dogrzewanie powietrza wentylacyjnego wyniesie 50 tys. zł. Zaś osoby, które zdecydują się na budowę energooszczędnego domu dostaną 30 tys. zł.

 

2. Inteligentne termostaty

Dzięki nowoczesnym termostatom zaoszczędzisz pieniądze podczas surowych, mroźnych zim. Ostatnio jednym z najbardziej popularnych wyborów stał się termostat „Nest”. To małe urządzenie pozwala dostosowywać temperaturę naszego domu do trybu życia, obecności domowników i prognozy pogody. Co więcej jeśli ustawiłeś minimalną temperaturę, a zamierzasz wcześniej wrócić do domu, możesz zmienić ją w dowolnym miejscu za pomocą smartfona! Według producenta zainstalowanie tego inteligentnego termostatu zmniejszy rachunki za energię o nawet 30%.


3. Czujniki światła

Czujniki światła nie są najnowszym wynalazkiem XXI wieku, jednak to one pozwolą nam zaoszczędzić niepotrzebnie wydawane pieniądze. Dzięki zaś nowym technologiom możemy gasić światło za pomocą naszego smartphone nawet po wyjściu z domu.

 

4. Gadżet do wody

Za niecałe 40 zł można kupić specjalne uradzenie, które przypomni Wam o konieczności oszczędzania wody. Gadżet umieszczony pod naszymi stopami będzie kontrolował zużycie wody, zmieniając kolor z zielonego na żółty i wreszcie na alarmujący czerwony. To inteligentne urządzenie śledzi nasz czas spędzony pod prysznicem podczas pierwszego użycia, a po każdym myciu skraca czas o 7 sekund. Oczywiście zawsze możemy zresetować przyrząd i zacząć przygodę z oszczędzaniem wody od początku.