"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak podnieść wartość mieszkania?

Homestaging podobno wymyślono w Stanach. Dotychczas podchodziłam z pewnym dystansem do rewelacji amerykańskich doradców nieruchomości, którzy wyliczyli, że kilka prostych zabiegów w naszym domu, podnosi jego wartość nawet o 10-15% i skraca czas jej sprzedaży o kilka miesięcy. Do czasu kiedy znajoma poprosiła mnie o pomoc przy sprzedaży jej domu.

Oto kilka prostych i niedrogich sposobów na podniesie wartości swojego mieszkania lub domu przed jego sprzedażą:

 1. Po pierwsze – nic tak dobrze nie działa na nowego klienta jak czyste, pachnące i sprzątnięte mieszkanie. Efekt świeżości sprzedaje się zawsze. Ludzie oczekują, że ich przyszłe mieszkanie będzie czyste i nowe, skoro zatem sprzedajcie je na rynku wtórnym, to dajcie im chociaż poczucie świeżości.

Pamiętajcie zwłaszcza o podłogach i oknach. Nie bójcie się wyrzucić rzeczy niepotrzebnych, które zagracają pomieszczenia.

2. Malowanie – to najprostsza metoda na tchnięcie w mieszkanie nowego życia. Jeśli żal wam pieniędzy lub czasu na pomalowanie całego mieszkania, to odmalujcie tylko te miejsca, w których oglądający spędzi najwięcej czasu czyli kuchnię i salon. Nie zapomnijcie także o suficie – to podstawa. Ludzie odruchowo patrzą na sufit. Zawsze.

3.  Kupcie zasłony. Warto wydać pieniądze na modne zasłony i kurtyny. Ich główną zaletą jest to, że znakomicie odwracają uwagę od innych nieprzyjemnych detali. Ciekawie i dobrze dopasowane zasłony nadają odpowiedniego charakteru oraz podnoszą wartość pomieszczenia. Dopasowane nie oznacza drogie.

4. Wymieńcie włączniki. Drobny element ale działa. Często nasze stare przełączniki są zabrudzone i wyglądają nieświeżo. Warto je wymienić na nowocześniejsze modele.

5. Oświetlenie. Postarajcie się, aby tuż przed wizytą klienta wszystkie żarówki świeciły prawidłowo. Jeśli gdzieś brakuje klosza to koniecznie go dokupcie. Ja polecam również postawienie papierowej, stojącej lampy. Jest tania, ale daje wyjątkowo ciepły efekt, co pozwala stworzyć domową atmosferę.


6. Inwestujcie w dodatki. W zależności od tego w jaki stanie chcecie sprzedać mieszkanie lub domu, warto skupić się na modnych gadżetach lub niedrogich dodatkach. W każdej sprzedaży chodzi przede wszystkim o odwrócenie uwagi klienta – powiedział mi kiedyś znajomy handlowiec. Drobne dodatki, świeże owoce w koszu, dziwne obrazy czy wyjątkowe przedmioty kuchenne. To wszystko daje mnóstwo okazji do odwrócenia ludzkiej uwagi.

7. Łazienka. Nie da się ukryć, że zwracamy na nią dużą uwagę. Nie ważne czy jesteśmy w gościach, czy chcemy kupić mieszkanie, zawsze dokładnie przyglądamy się w jakim jest stanie. Warto, aby klient poczuł się w niej jak w mini SPA. Pomogą czyste ręczniki ułożone na sobie i zwinięte w rulonik, mydła oraz świece zapachowe, a także modne dodatki – np. kwiaty w wazonach

8. W mieszkaniu, do którego przychodzi klient, nie powinno być Waszych zdjęć, plakatów ani innych dziwnych pamiątek rodzinno-towarzyskich. Każdy chce mieć poczucie, że kupuje coś swojego, dlatego powstrzymajcie się od takich dodatków.

9. Wyjdźmy na zewnątrz. Jeśli sprzedajecie dom, to koniecznie weźcie pod uwagę stan Waszego dachu. 90% klientów uznało, że dach to rzecz na którą zwracają szczególną uwagę. Zadbajcie zatem o to, aby nie przeciekał, ani nie był zamszony. To naprawdę nie wygląda dobrze.

10. Ogródek. Koniecznie przycięta trwa oraz odchwaszczone grządki. Nie zapomnijcie o zwiniętych i ułożonych wężach ogrodowych, nie mówiąc już o odstawionych na swoje miejsce narzędziach ogrodniczych.