"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
dźwig na budowie

O co zapytać dewelopera?

Kupno mieszkania to poważna inwestycja. Teraz decyzja „co kupić” może być łatwiejsza niż kiedykolwiek. Nowelizacja ustawy deweloperskiej dała klientom możliwość uzyskania od dewelopera wielu cennych informacji. O co zapytać dewelopera aby potem nie żałować?

Zmiana przepisów dała nabywcom do ręki kilka „asów”, a chodzi tu zwłaszcza o kwestie informacyjne. Prześwietlenie dewelopera i jego inwestycji pozwoli w spokoju czekać na odbiór własnego „M”.  Warto więc poświęcić trochę czasu na zadawanie pytań i przegląd dokumentów. Skąd je wziąć? Dostarczy je sam deweloper!

Czytanka dla kupujących

Przepisy prawa zobowiązują deweloperów do przedkładania klientom (na ich wniosek) tzw. prospektu informacyjnego. O taki prospekt poprosić można jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Czego dowiemy się z tego dokumentu?

Prospekt informacyjny zawiera wiele konkretnych informacji, które summa summarum pozwalają zweryfikować wiarygodność dewelopera – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo Sp. z o.o. – Z doświadczenia wiemy, że transparentność prowadzonej inwestycji jest podstawą dobrej relacji z klientami – dodaje Stefanowski.

Prospekt informacyjny zawiera dane dotyczące poprzednich inwestycji dewelopera, powie nam więc co nieco o jego doświadczeniu. Najważniejszą jego cześć stanowią jednak informacje dotyczące obecnie realizowanej inwestycji. Klient dowie się np. czy inwestor posiada prawo własności działki na której znajduje się upatrzone mieszkanie i czy jest ona obciążona hipoteką. Dokument zawiera też dane dotyczące sposobu finansowania inwestycji.

Prześwietlenie dewelopera

Z punktu widzenia nabywcy ważną rolę odgrywają dane mówiące o aspektach technicznych inwestycji i jej otoczeniu. Klient otrzyma informacje na temat liczby budynków i odległości między nimi, a także wiedzę na temat tego, jakie uciążliwe inwestycje mogą ewentualnie powstać na sąsiednich działkach. Prospekt prezentuje zarazem finansowe oblicze dewelopera i zdradza czy teraz bądź wcześniej nie było prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. zł. Prospekt informacyjny dostępny jest za darmo w formie elektronicznej bądź papierowej. Jeżeli informacje zawarte w prospekcie ulegną zmianie, inwestor będzie musiał dostarczyć klientom stosowny aneks.

Pytaj, nie błądź

Deweloperski prospekt to nie wszystko. Do dyspozycji nabywców pozostają także inne dokumenty – inwestor ma obowiązek udostępnić je w swoim biurze sprzedaży. Przede wszystkim warto zainteresować się stanem księgi wieczystej nieruchomości oraz kopią wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile deweloper podlega takiemu wpisowi). Nie zaszkodzi zapytać też o kopię pozwolenia na budowę i projekt architektoniczno-budowlany osiedla. Przepisy zobowiązują deweloperów do udostępniania sprawozdania finansowego za ostatnie 2 lata działalności. Uważne zapoznanie się z tymi wszystkimi dokumentami może okazać się nieco czasochłonnym zajęciem, jednak warto odpowiedzieć na to wyzwanie i nabyć mieszkanie o którym rzeczywiście marzymy.