"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Podłoga z Portugalii

W latach 90. cała Polska oszalała na punkcie drewna rodem z Portugalii. Korkowe podłogi, ściany, meble, dodatki nikogo nie dziwiły. Dziś korek powraca na fali poszukiwania trwałych, ekologicznych rozwiązań, bo jak się okazuje oprócz wysokiej ceny ma wiele zalet.

Stylowe podłogi z drzewa korkowego są dziś mile widziane w mieszkaniach.  Jednak to nie moda czy kryzys w Portugalii wywindowały ceny tego materiału. Od  wieków hodowla tych niezwykłych drzew była interesem rodzinnym, bowiem na pierwszy plon kory trzeba czekać około 25 lat. Wtedy to zbiera się tzw. korek dziewiczy charakteryzujący się twardą i nieregularną strukturą, dopiero kolejne plony wtóre otrzymywane po dziewięciu latach stają się bardziej gładkie, idealne dla naszego mieszkania:

1) Właściwości hipoalergiczne:  Korek nie absorbuje kurzu  i nie powoduje żadnego ryzyka dla astmatyków. Posiada również niezmienną budowę, która gwarantuje skuteczność.

2) Odporność na ścieranie: Podłoga z drzewa korkowego jest niezwykle odporna na zużycie. Korek  dzięki strukturze plastra miodu jest mało podatny na skutki  tarcia.

3) Tłumi hałasy: Podłoga wykonana z korka ma bardzo wysokie parametry akustyczne.

4) Elastyczność: Błony komórkowe korka są bardzo elastyczne, chodząc po podłodze wykonanej z tego materiału zmniejszamy nacisk na kręgosłup.

5) Doskonały izolator: Korek to także doskonały izolator ciepła.


Zdjęcie profilowe:  www.FreeDigitalPhotos.net