"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak podnieść wartość mieszkania?

Jak głosi stara zasada, ludzie kupują oczami. Warto o tym pamiętać podczas sprzedaży mieszkania, bowiem dzięki kilku prostym sztuczkom można podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Od niedawna w Polsce istnieją firmy, które za drobną opłatą potrafią zwiększyć wartość mieszkania. Ale jak zrobić to samemu? Oto kilka sprawdzonych porad.

 

1. Malowanie ścian

Przed przystąpieniem do sprzedaży mieszkania należy odświeżyć ściany. Dzięki pomalowaniu ich na neutralny kolor zyskamy efekt świeżości i przejrzystości. Pozwalamy również na rozwinięcie wyobraźni przyszłych nabywców, których gusta rzadko bywają spójne. To najprostszy sposób, aby tanim kosztem przybliżyć stan naszego mieszkania do standardów nowych lokali.   

 

www.thisoldhouse.com

www.thisoldhouse.com, foto: Brian Wilder

 

2. Likwidacja widocznych usterek

Jeśli zlikwidujemy widoczne usterki nasze mieszkanie będzie wyglądało na sprawne i zadbane. Przed przyjęciem potencjalnych nabywców warto usunąć wystający kabel z sufitu, zamocować listwy przypodłogowe, przykręcić poluzowane klamki czy naprawić uszkodzone gniazdko elektryczne. Takie drobne prace remontowe zajmą dosłownie 10 minut, a wartość mieszkania znacząco się powiększy. 

 

 

3. Rośliny w domu

Warto uporządkować zagracony dom, wyrzucić niepotrzebne przedmioty i pozbyć się suchych kwiatów. W ich miejsce można posadzić żywe, zielone rośliny, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na ciepłe i przytulne.

 


4. Atrakcyjny wygląd 

Oczywiście nie można zapominać o  atrakcyjnym wyglądzie i ciekawym umeblowaniu mieszania. Przecież to na niego zwraca się szczególną uwagę podczas pierwszego oglądania mieszkania. Należy jednak pamiętać, że nasz dom powinien być przede wszystkim czysty i zadbany, nie da się trafić w gusta wszystkich przyszłych nabywców. 

 

 

5. Dobre oświetlenie

Bardzo ważnym punktem w podniesieniu wartości mieszkania jest dobre oświetlenie. Należy na nie zwrócić już przy fotografowaniu mieszkania. Właściwie dobrane światło sprawi, że mieszkanie stanie się szersze, węższe lub większe. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można także uzyskać odpowiedni efekt podczas wieczornych odwiedzin przyszłych właścicieli. 

 

www.archimodes.com, Verdura Resort by Olga Polizzi and Flavio Albanese

www.archimodes.com, Verdura Resort by Olga Polizzi and Flavio Albanese

 

6. Zapach czyni cuda

Zapachowe sztuczki od lat stosują już takie firmy jak Stradivarius, Hollister czy Abercrombie. Niedawno z magi zapachu zaczęły korzystać również szkoły językowe! W niektórych szkołach rozpyla się zapach kawy czy świeżo wydrukowanych książek… Dlaczego więc nie zastosować tej sztuczki podczas sprzedaży mieszkania? Nie chodzi mi bynajmniej o perfumowanie lokali czy zapalanie mnóstwa kadzidełek. Dobrym, sprawdzonym pomysłem będzie odrobina olejku zapachowego lub kilka ziaren kawy wrzuconych do piekarnika. 

 

Stradivarius, www.dscuento.com

Stradivarius, www.dscuento.com

Zdjęcie profilowe: www.decomodes.comwww.beauparlant.ca