"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.motherearthliving.com

Sposoby naszych babć na przedświąteczne sprzątanie

Przed nami ostatni dzień przed świętami. Nie ma na co czekać, otwórzcie lodówkę i zakładajcie rękawiczki. Oto najlepsze domowe sposoby naszych babć na przedświąteczne sprzątanie.

Chemiczne środki czystości niszczą nie tylko nasz budżet, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Dlatego w tym roku warto skorzystać ze sprawdzonych naturalnych sposobów na bałagan. Idziecie do kuchni i przygotujcie swój zestaw do sprzątania. Potrzebne Wam będą: ocet, cytryna, olej, soda, sól i mąka kukurydziana, boraks, herbata i pasta do zębów. 

Materiały:

-Ocet (biały) – to genialny, uniwersalny środek czyszczący. Pomaga usunąć plamy, tłuszcz i pleśń. Świetnie sprawdza się również przy myciu szyb, szklanych i metalowych powierzchni. Jest też składnikiem najlepszego płynu do do mycia okien – połączenia 2 łyżek mąki kukurydzianej, 1 szklanki octu i niecałych 4 litrów wody.

 

-Sok z cytryny – ma naturalne właściwości wybielające, pomaga w usuwaniu tłuszczu i zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzi się podczas czyszczenia aluminium i porcelany.

 

-Soda – potężny, biały proszek jest doskonałym środkiem do czyszczenia i odświeżania. Świetnie sprawdza się podczas sprzątania łazienki.  Na 1 litr wody wystarczy dodać 4 łyżki sody oczyszczonej, tak przygotowaną miksturę  należy rozpylać na wannę, toaletę, umywalkę, fugi i wszystkie powierzchnie, które chcesz wyczyścić.

 


– Skrobia kukurydziana – to kolejny doskonały produkt do uniwersalnego sprzątania domu w naturalny sposób. Można jej używać do czyszczenia okien, dywanów i polerowania mebli.

 

– Boraks – jest również bardzo dobrym środkiem do czyszczenia i naturalnym minerałem, który zabija zarazki i bakterie. Boraks (czteroboran sodu) świetnie czyści, dezynfekuje i zmiękcza wodę. Jest idealny do czyszczenia tapet, pomalowanych ścian i podłóg. Aby stworzyć własny, naturalny płyn do mycia  wystarczy połączyć taką samą ilość sody i  boraksu. Przy twardej wodzie należy odpowiednio zwiększyć zwiększyć ilość sody.

-Olej jadalny – Miękka ścierka nasączona olejem spożywczym jest świetnym środkiem czyszczącym i chroniącym drewno i meble z wikliny.

– Pasta do zębów – jest idealnym środkiem do polerowania sztuców, żelazka parowego lub brudnych chromowanych urządzeń.

– Herbata – w mocnej herbacie można moczyć zardzewiałe narzędzia i sprzęty ogrodnicze. Po kilku godzinach spędzony w takiej mieszance łatwo usunąć rdze ze zniszczonych przedmiotów.

Zdjęcie profilowe: www.motherearthliving.com