"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.1st-option.com

10 pytań, które musisz zadać przed zakupem domu

Dzisiejszy rynek nieruchomości to prawdziwy raj dla kupujących i doskonały moment na zakup wymarzonego lokum. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno konkretnego domu warto zadać sobie 10 podstawowych pytań.

 

1. Czy wiem z czym wiąże się posiadanie domu?

To pytanie dla osób, które po raz pierwszy decydują się na zakup domu. Zastanów się czy poradzisz sobie z koszeniem trawy i drobnymi naprawami? Czy odpowiednio zadbasz o elewacje budynku? Z jakimi kosztami wiąże się utrzymanie w domu? Porozmawiaj o tym z agentem nieruchomości lub ze znajomymi mieszkającymi w domach. Te z pozoru proste pytania bywają najczęstszą przyczyną sprzedaży domów.

 

www.perjansson.se

www.perjansson.se

2. Jaką sumę mogę przeznaczyć na zakup domu?

Zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonego domu dowiedź się ile pieniędzy możesz przeznaczyć na jego zakup. Jeśli nie masz odłożonej konkretnej kwoty, idź do banku i dowiedz się jakie możliwości proponuje kredytodawca.

 

www.makearchitects.com

www.makearchitects.com

 3. Jaka lokalizacja mi odpowiada?

Dom to inwestycja na kilka, kilkanaście lat. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego lokum zastanów się jak będzie wyglądało Twoje życie za 5 – 10 lat. Czy będziesz miał dzieci w wieku szkolnym? Czy nadal będziesz musiał dojeżdżać pracy? Czy wolisz mieć mniejszy dom bliżej centrum, czy większy nieco dalej? Jeśli odpowiedziałeś sobie na te pytania, możesz rozpocząć poszukiwania domu.

 

 4. Czy podoba mi się widok za oknem?

Przeglądając oferty domów zwracaj uwagę nie tylko na wygląd i funkcjonalność domu, ale również na infrastrukturę działki. Zastanów się czy chcesz mieć podjazd? Czy wolisz ogród z tyłu czy z przodu dom?  Pamiętaj, że w najbliższym czasie rynek nieruchomości należy do kupujących, a więc do Ciebie!

 

 5. Czy widziałem dom osobiście?

Gdy już znajdziesz kilka domów spełniających Twoje kryteria, czas na obejrzenie ich osobiście. Nie wybieraj domu tylko po zdjęciach zamieszczonych w internecie, często są one bardzo mylące.

 

www.lakedrivehouse.com

www.lakedrivehouse.com


 6. Czy obejrzałem wszystkie pomieszczenia?

Dokładnie obejrzyj wszystkie pomieszczenia i pamiętaj, że właściciel domu chce go sprzedać. W czasach gdy trudno znaleźć odpowiedniego kupca, sprzedający często wynajmują firmy, które przygotowują domy do sprzedaży. Nie patrz więc tylko na wystrój wnętrza i kolory ścian. Przyjrzyj się strukturze i konstrukcji domu, pomyśl jak mógłbyś go zaaranżować.

Proponowane przez mieszkanioweinspiracje.pl : Oferty nowych mieszkań w międzyzdrojach

 

www.afb.se

www.afb.se

 7. Czy obejrzałem już inne konkurencyjne oferty?

Nie przywiązuj się do oglądanych budynków i nie kupuj pierwszego domu, który Ci się spodoba. Przejrzyj wszystkie konkurencyjne oferty i bądź przygotowany na opcję B. Co zrobisz jeśli zdecydujesz się na zakup domu a właściciel nie będzie chciał zgodzić się na Twoje warunki?

 

www.home-designing.com

www.home-designing.com

 8. Czy dowiedziałem się wszystkiego o nieruchomości?

Zbierz niezbędne informacje o stanie nieruchomości i jej położeniu? Poznaj stan prawny nieruchomości, jej konstrukcje i możliwe wady budowlane. Zadaj pytania o szczegóły, które są bardzo ważne z punktu widzenia przyszłego właściciela. Na przykład: Czy dom znajduje się w strefie zalewowej, czy musisz obawiać się powodzi?

 

www.terraetuma.com.br

www.terraetuma.com.br

 9. Czy mam zaufanie do właścicieli domu?

A teraz zastanów się czy masz zaufanie do właścicieli domu. I jeszcze raz sprawdź wszystkie niezbędne informacje.

 

 10. Czy dom został sprawdzony przez specjalistów?

Stan prawny nieruchomości możesz sprawdzić na podstawie dostępnych dokumentów. Ale jeśli nie jesteś specjalistą od budownictwa mieszkalnego nie oceniaj stanu i konstrukcji budynku. Tak samo jak przed zakupem samochodu jedziesz do warsztatu, przed droższą życiową decyzją poradź się specjalisty.

 

www.propertyhome-inspection-denver.info

www.propertyhome-inspection-denver.info