"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak urządzić funkcjonalną kawalerkę?

Coraz trudniej dostać kredyt na kupno dużego mieszkania. Z tego powodu młodzi Polacy często decydują się na inwestycje w małe kawalerki, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Rośnie zapotrzebowanie i dlatego deweloperzy coraz częściej oferują wnętrza o niewielkich metrażach. Ale jak poradzić sobie z urządzeniem mieszkania, które w założeniu jest jedynie jednym pokojem?

Funkcjonalność to klucz do sukcesu. Dzisiaj chcę Wam pokazać co według mnie oznacza to słowo, dlatego znalazłam wyjątkową aranżację, która najlepiej zobrazuje to, jak uporać się z problemem małego mieszkania, jednocześnie nie rezygnując z niezbędnych przedmiotów.

Największym wyzwaniem jest stworzenie miejsca do spania, odpoczynku, a jednocześnie przestrzeni typowo użytkowej – kuchennej. Większość kawalerek składa się z tych samych elementów, czyli osobnej łazienki i jednego wspólnego pokoju z aneksem. Musimy zatem spróbować połączyć trzy ważne pomieszczenia – kuchnię, salon i sypialnię, w jedno, co dla wielu z nas może być nie lada wyzwaniem. Okazuje się, że to obawa słuszna, ale nie niemożliwa do przezwyciężenia.

Świetnym przykładem jest dzisiejsza aranżacja rodem z Moskwy. Ten 32 metrowy apartament to idealna lekcja dla wszystkich posiadaczy kawalerek. Zachowano tutaj funkcjonalność najwyższej miary, a każda rzecz jest nieprzypadkowa. Widzimy wyraźnie zaznaczoną i oddzieloną część kuchenną od salonowo-sypialnianej. Wszystko za sprawą dużej, prześwitującej i zabudowanej szafy, która jednocześnie idealnie sprawdza się jako miejsce dla dodatków. Zwróćcie uwagę również na kontrast między czarną, węglistą, panelową podłogą a sosnowymi meblami. Ten prosty zabieg sprawia, że mieszkanie wydaje się być większe. Mi do serca przypadł kolor ścian – olejny, mocny grafit, który zaskakuje surowością, a jednocześnie koi ciepłem. No i przedpokój, który może być przykładem tego o czym piszę TU – funkcjonalności, praktyczności i stylu.

Jeśli chodzi o łazienkę, to zwróćcie uwagę na trzy elementy – prysznic, umywalkę i kafelki. Wszystkie te przedmioty wydają się być rzeczą oczywistą w każdej łazience. Tutaj jednak widać, że autor doskonale wiedział jak w prosty sposób „zyskać” trochę przestrzeni. Zauważcie, że umywalka jest mała, drobna i podwieszana. Nie ma tu klasycznej szafki, w którą zazwyczaj wkomponowuje się ceramiczną misę, dzięki czemu znika efekt zagracenia. Większe kafelki w kostkę to ukłon w kierunku minimalizmu, a także sprytne „oszustwo” dla oczu – łazienka staje się bardziej przestronna. Prysznic z małym brodzikiem niemal zrównanym z poziomem podłogi oraz przezroczystą, krótką szybą w zupełności wystarczy.

Ten apartament to naprawdę świetny przykład tego czym powinna być funkcjonalność, zwłaszcza na małej przestrzeni. Gorąco polecam wszystkie zastosowane tutaj rozwiązania, bo zawsze warto zyskać dodatkowe miejsce dla siebie, nawet jeśli kosztuje nas to trochę więcej pracy.

kawalerka

kawalerka

aranzacja_kawalerki

aranzacja_kawalerki


aranzacja_kawalerki

aranzacja_kawalerki

pomysł_na_kawalerke

pomysł_na_kawalerke

pomysł_na_kawalerke

pomysł_na_kawalerke

kawalerka

kawalerka

mala_lazienka_aranzacja

mala_lazienka_aranzacja

projekt, zdjęcia: www.behance.net