"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.gizmag.com

Inteligenty system Al Bahr Towers w Abu Dhabi

Zastanawialiście się dlaczego w nowoczesnych metropoliach jest tak dużo szklanych budynków i czy ich pracownikom nie jest aby za gorąco? Prostą odpowiedź znajdziecie w nowoczesnych systemach, jak chociażby tym w Al Bahr Towers.

Nowoczesne wieżowce składające się w większości ze szkła i metalu są tanie i łatwe do zbudowania. Problem pojawia się jednak w cieplejszym klimacie, w którym budynki szybko się nagrzewają, a ich ochłodzeniu nie pomaga nawet nowoczesna klimatyzacja. Rozwiązaniem okazał się słynny arabski wzór – mashrabiya.

Zastosowane technologii mashrabiya obniża nagrzewanie się budynku spowodowane przez promienie świetlne nawet o 50%. Być może dlatego podobny, nieco prostszy system zastosowano w słynnych Al Bahr Towers w Abu Dhabi. Wieżowce okala 2000 elektronicznych, parasolowatych modułów, które otwierają się lub zamykają, w zależności od pory dnia. Parasolami można sterować poprzez system zarządzania budynkiem, dzięki czemu można nie tylko obniżyć temperaturę we wnętrzach, ale również zmniejszyć użycie prądu potrzebne do oświetlenia pomieszczeń.

www.gizmag.com


www.gizmag.com

www.gizmag.com

www.gizmag.com

 Zdjęcia, informacje: www.gizmag.com