"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
MAD / Jiri Havran

Nowa dzielnica w Oslo

Choć większość europejskich stolic rozrasta się poza dawne granice miasta, Skandynawowie postanowili rozwijać zapomniane części śródmieścia. W samym centrum Oslo powstaje nowa poprzemysłowa dzielnica, mająca stworzyć idealne tło dla nowego symbolu stolicy Norwegii –  Opery Narodowej projektu firmy Snøhetta.

W poprzemysłowej części fiordu Bjørvika zlokalizowanej w samym centrum Oslo realizowany jest nowoczesny projekt Barcode, na który składają się nowe, rzędowo ustawione budynki mające tworzyć tzw. Kwartał Operowy [Opera Kvarteret]. Jest to część większego projektu mającego rozwinąć poprzemysłową dzielnicę i stworzyć miejskie tło dla nowo powstałej Opery Narodowej projektu firmy Snøhetta.

Plan Barcode został opracowany w oparciu o wynik międzynarodowego konkursu architektonicznego na nowy wygląd dzielnicy Bjørvika, który wygrały firmy Dark Arkitekter, A-Lab i MVRDV. Plan zakłada budowę zespołu różnicowanych architektonicznie i wysokościowo budynków. Jednak równie ważne są zachowane między nimi odstępy, których minimalna wielkość wynosi 12 metrów. Wszystko po to by zapewnić przejrzystość Barcode i widok na dalszą część fiordu.

To w tym momencie jedna z największych inwestycji w Europie, jednak wszystko wskazuje na to, że nie na długo.  Norwedzy zakończenie budowy planują już w 2015 roku!