"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Biurowiec na Placu Zamkowym

Już niedługo na warszawskiej Starówce może ruszyć budowa nowego biurowca – Business with Heritage. Budynek, który ma sąsiadować z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta swoim wyglądem ma nawiązywać do zabytkowych budowli. Jednak, czy aby na pewno budynek dobrze wkomponuje się w charakter Starego Miasta?

Choć nie wiadomo, czy kontrowersyjna budowla Business with Heritage stanie na warszawskim Podwalu, warto bliżej przyjrzeć się projektowi , który wzbudził tak wiele sensacji.

Zgodnie z planem Business with Heritage sąsiadować będzie z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta. W inwestycji mieścić się ma przestrzeń usługowo-biurowa, zaś pod budynkiem zaplanowano dwupoziomowy parking podziemny na 27 miejsc.

Nowa inwestycja swoim charakterem wpasować się ma w klimat wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO warszawskiej Starówki. Aby jak najlepiej wypełnić zamierzenia, projekt budowli powierzono cenionej niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Prace poprzedziły także trwające ponad 2 lata konsultacje w zakresie kubatury, kolorystyki i wykorzystania materiałów budowlanych przeprowadzone ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Inwestor Business with Heritage – spółka Senatorska Investment, chciał zachować charakter otaczającej budynek zabudowy, dbając jednocześnie o funkcjonalność przestrzeni biurowo-usługowej i wykorzystanie najnowszych rozwiązań.

Jednak budowla szybko wywołała emocje wśród warszawiaków. Jej zwolennicy chcą modernizować przestrzeń Starego Miasta. Cenią dewelopera za szacunek do tradycji i charakteru otaczającej inwestycję zabudowy. Przeciwnicy boją się natomiast, że  nowy biurowiec w tym miejscu może przyczynić się do wykreślenia warszawskiej Starówki z listy UNESCO. Tak było na przykład w Dreznie, którego starówka została wykreślona z listy Światowego Dziedzictwa po budowie mostu, który zaburzył widok na Stare Miasto.

Co sądzicie na ten temat?

 

Inwestycja na Placu Zamkowym

Inwestycja na Placu Zamkowym


Biurowiec na Placu Zamkowym

Biurowiec na Placu Zamkowym

Biurowiec na Starówce

Biurowiec na Starówce

Biurowiec na Senatorskiej

Biurowiec na Senatorskiej

Budynek na Senatorskiej

Budynek na Senatorskiej

zdjęcia: materiały prasowe