"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Projekt Rotundy

Znamy już wyniki prestiżowego konkursu Changing The Face 2013, którego celem miało być odświeżenie jednego z najważniejszych budynków Warszawy. Międzynarodowy konkurs wygrała krakowska pracownia Gowin-Siuta.

Konkurs Changing The Face 2013 miał na celu odświeżenie wizerunku warszawskiej Rotundy. Między 4 czerwca a 19 sierpnia na konkurs nadesłano 214 projektów z blisko 80 krajów świata. Jednak to krakowskie biuro architektoniczne Gowin-Siuto zaprezentowało projekt, który podbił serce międzynarodowego jury.

Już niedługo jeden z najważniejszych symboli stolicy zostanie gruntownie przebudowany. Warszawska Rotunda ma być nie tylko bankiem, ale również tzw. salonem miejskim. Zwycięski projekt zakłada utrzymanie formy i wielkości budynku, jednak nowa Rotunda stanie się również częścią przestrzeni publicznej. Bank PKO BP będzie się znajdował na poziomie parteru i minus jeden, natomiast na piętrze zostanie stworzona przestrzeń ogólnodostępna. Na ponad 500 m kw. powstanie miejsce umożliwiające realizację zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy w trakcie konsultacji społecznych pomysłów m.in. miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki, multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, czy kawiarnia. Co więcej, w projekcie przewidziano posadzkę z regularną siatką podziału sięgającą do ul. Widok, która wyeksponuje budynek banku, a także kameralną zieleń od strony budynku Universalu.

Kiedy możemy się spodziewać nowej Rotundy? Wybór projektu Rotundy to dopiero pierwszy etap prac nad rewitalizacją tego miejsca. Teraz rozpoczną się konsultacje z architektami i kompletowanie dokumentacji do uzyskania pozwoleń na budowę – to potrwa co najmniej rok. Następnie przyjdzie czas na prace budowlane. Nowej Rotundy możemy więc spodziewać się najwcześniej za dwa lata.

Podoba Wam się zwycięski projekt, a może inaczej wyobrażaliście sobie to miejsce?

Rotunda

Rotunda

Nowa Rotunda

Nowa Rotunda


Projekt Rotundy

Projekt Rotundy

Warszawa Rotunda

Warszawa Rotunda

Warszawska Rotunda remont

Warszawska Rotunda remont

Changing The Face 2013

Changing The Face 2013

przebudowa Rotunda

przebudowa Rotunda

zdjęcia: materiały prasowe