"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Gdzie jest mur berliński?

Mur berliński jest jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Powstała w ciągu jednej nocy bariera między Wschodem a Zachodem, została zburzona w czerwcu 1989 roku. Wkrótce potem, pociętą na kawałki fortyfikację wywieziono w różne regiony świata. Dziennikarze z CNN postanowili znaleźć najdziwniejsze miejsce, w którym znalazły się betonowe fragmenty muru berlińskiego.

Po zjednoczeniu Niemiec 5 dźwigów, 175 samochodów ciężarowych oraz 13 spychaczy pracowało nad rozbiórką muru berlińskiego. Ponad 40 000 segmentów muru zostało skruszonych i użytych jako materiał do budowy dróg. Resztę fortyfikacji zlicytowano, a następnie wysłano do muzeów i bibliotek na całym świecie m.in.  do Imperial War Museum w Londynie i Ronald Reagan Presidential Library w Kalifornii.

Jednak zdecydowanie najdziwniejszym miejscem, w którym znalazły się fragmenty muru berlińskiego jest męska toaleta  w kasynie w Las Vegas – Main Street Station Casino. Symboliczne grafii  o  szerokości  3 m i wysokości 1,8 m mogą podziwiać panowie korzystający w pisuarów!

Nie wiadomo, kto przytransportował kawałki muru do tej wątpliwej lokalizacji. Według właściciela kasyna – Boyd Gaming Corporation, mur był już w toalecie, gdy firma zakupiła nieruchomość w latach 90-tych. Jak zdradza rzecznik kasyna – Boyd David Strow – Ten kawałek muru berlińskiego jest jednym z bardziej popularnych przedmiotów dla odwiedzających Main Street Station. Często nawet kobiety proszą ochroniarzy o możliwość wejścia do męskiej toalety.

W tej specyficznej lokalizacji powiedzenie „olewać system” nabiera całkiem innego znaczenia!


mur_berlinski_w_toalecie

mur_berlinski_w_toalecie

gdzie_mur_berlinski

gdzie_mur_berlinski

mur_berlinski

mur_berlinski