"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.cleanenergyawards.com

Jak żyje naród, który wymyślił Muzeum Śmieci?

Jak żyją ludzie w kraju, gdzie tylko 3% odpadów trafia na wysypiska. W miejscu, gdzie za wyrzucenie papierka na ulicę można dostać wysoki mandat i w którym 80% ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych? Odpowiedź jest prosta – żyje im się tanio i prosto. Ich jakość życia uważana jest za najwyższą na świecie. Wiecie już o kim pisze? Ten naród, to nasi północni sąsiedzi – Szwedzi.

 Lata 80. i czasy wielkich ruchów ekologicznych zmieniły sposób myślenia na całym świecie. Jednak to Szwedzi okazali się być obdarzeni największą wyobraźnią. Z obawy przed wizją wielkiego wysypiska śmieci porzucili dotychczasowe zwyczaje. Postanowili być narodem eko. I jak się okazało opłaciło się to nie tylko środowisku, ale również gospodarce i szwedzkim portfelom. Wiecie już, że ten naród przywiązał się do ekologi, recyklingu i szanowania otaczającej ich przyrody. Ale być może nie zdajecie sobie sprawy, że Sztokholmczycy poszli o krok dalej, stali się eko-ludzmi!

Mieszkańcy Hammarby

Mieszkańcy najdroższej w Sztokholmie dzielnicy Hammarby postawili na eko-dzielnicę i eko-życie. Kilka minut promem od centrum Sztokholmu zbudowano całkiem nowy świat. Na wszystkich budynkach w Hammarby znajdują się kolektory słoneczne, które w tym klimacie sprawdzające się perfekcyjnie. Oprócz tego mieszkańcy korzystają z kolektorów wodnych, a opady deszczu wykorzystują do wytwarzania energii w elektrowniach wodnych. W Hammerby nic się nie zmarnuje, nawet ciepła woda wykorzystana do zmywania naczyń trafia do specjalnych elektrowni, aby mogła być jeszcze raz użyta do wytwarzania energii. Co więcej specjalnie posegregowane śmieci także używane są do zasilania dzielnicy. Mieszkańcy używają tylko biogazu. Jeżdżą po dzielnicy rowerami i elektrycznymi busami, do centrum docierają kursującym co 10 minut promem. Pomyślano również o naturalnie rosnących roślinach i dzikich zwierzętach, które mogą swobodnie przemieszczać się między drogami. Wszystko dzięki specjalnym eko-korytarzom nad ruchliwymi ulicami. Tak.. mieszkańcy Hammerby uwielbiała ekologię. Kochają także swoje portfele, które dzięki ekologicznemu podejściu mogą wykorzystać do inwestowanie w wyjątkowy szwedzki design.