Aż 335 kandydatów z 37 państw Europy wzięło udział w najbardziej prestiżowym konkursie architektonicznym – Mies van der Rohe Award. Wybór 5 tegorocznych finalistów nie był prosty, a wśród najlepszych zabrakło Polaków.
Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne przyznawane co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Już od 1987 roku promuje innowacyjne projekty i młodych, początkujących twórców. Nagroda nosi imię niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Składa się z rzeźby nawiązującej kształtem do pawilonu oraz 50 000 euro. Przyznawane równolegle wyróżnienie obejmuje rzeźbę oraz 10 000 euro.
Wśród tegorocznych finalistów niestety zabrakło polskich kandydatur. A były wśród nich gmach Centrum Nauki Kopernik, zmodernizowany Dworzec Centralny, Artpunkt w Opolu, Centrum Geoedukacji w Kielcach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, Dom Autorodzinny, Dom Handlowy Wolf Bracka w Warszawie, MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą, Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim, Osiedle Słoneczne Tarasy w Lanckoronie, Przebudowa schronu na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu i 19. Dzielnica w Warszawie.
Naszym polskim akcentem w tym prestiżowym konkursie jest jednak pierwszy w historii juror z Polski – pani Ewa Porębska, naczelna „Architektura–murator”. Sędziowie z 335 kandydatur wybrali finałową 5. Laureatów zaś poznamy już 6 czerwca. Która z budowli ma szansę na wygraną?
1. Superkilen – park miejski w Kopenhadze, projekt: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1, Superflex
2. Dom spokojnej starości w Alcácer do Sal, projekt: Aires Mateus Arquitectos
3. Metropol Parasol – przestrzeń kulturalno-komercyjna w Sewilli, projekt: J. Mayer H.
4. Ratusz w Gandawie, projekt: Robbrecht en Daem architecten, Marie-José Van Hee architecten
5. Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjavíku, projekt: Batteríid Architects, Henning Larsen Architects, Studio Olafur Eliasson