"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Helsinki 2012 – światowa stolica designu

W roku 2012 Helsinki świętowały swoje 200-lecie. Również w tym roku Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego przyznała miastu tytuł Światowej Stolicy Designu 2012.

Przy wyborze Helsinek  na Światową Stolicę Designu jury Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego zwróciło uwagę na rolę designu  w miejskim stylu Helsinek, promowanie imprez, takich jak coroczne  Helsinki Design Week, a także tworzenie globalnych marek – Nokia, Kone i Marimekko. Jak się okazuje wybór ten ma także ścisły związek z świętem 200-lecia Helsinek. Bowiem design w Finlandii nieprzerwanie króluje już od dwóch stuleci. Poznajcie najstarsze firmy wnętrzarskie:

 

1) AARIKA – ma już 50 lat. Na całym świecie firma słynie z mebli i dodatków ozdabianych kolorowymi kulkami.

 

2) ARTEK – 77 lat. Jego założycielami są znani designerzy, architekci i projektanci form przemysłowych – Alvar i Aino Aalto.

 

 

3) TIKKURIRILA –  ta Finlandzka firma, tak samo jak Muzeum Narodowe w Warszawie, w tym roku obchodzi swoje 150 urodziny. Z tej okazji producent przeznaczył ponad 3 tysiące litrów farb na remont muzeum.

 


 

4) FINLAYSON – Rówieśnik stolicy Finlandii to znany producent tkanin do kuchni i łazienek.

 

 

5) FISKARS – to jedna z najstarszych firm w Europie, w tym roku obchodzi 363 urodziny! Zasłynęła 45 lat temu, kiedy to po raz pierwszy na świecie zaprezentowała nożyczki z plastikowymi rączkami.

 

 

6) IJTTALA- To fińskie przedsiębiorstwo produkcji szkła codziennego użytku i szkła artystycznego ma już 131 lat. W 2007 Iittala Group została przejęta przez firmę Fiskars.