"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Woda morska do picia

Choć woda pokrywa blisko 71% powierzchni Ziemi, do spożycia nadaje się jedynie około 2 %. Powszechnie wiadomo, że słona woda szkodzi zdrowiu, ale czy w obliczu współczesnej technologii nie możemy jest spożywać?

Picie słonej wody prowadzi do odwodnienia, co w efekcie może wywodować skurcze mięśni,  halucynacje, a nawet śmierć. Na szczęście istnieją sposoby, aby wodę morską przystosować do spożycia.

Domowy sposób jest czasochłonny i wymaga dużego nasłonecznienia miejsca pracy. Aby odparować sól z wody należy wlać wodę do dużego naczynia, po czym włożyć do niego kubek i dociążyć go kamieniem. Całość powinno się przykryć wodoszczelnym materiałem, nad kubkiem położyć zaś niewielki kamień. Tak przygotowaną machinę należy wystawić na słońce. Jeśli będziemy mieli szczęście sól odzieli się od wody, a kubek zapełni się wodą gotową do picia.

Ten pracochłonny proces z powodzeniem wykonują za nas maszyny. Dzięki Younsun Kim, Kangkyung Lee, Byungsoo Kim i Minji Kim odsalanie wody możliwe będzie także w domowym zaciszu. Projektanci stworzyli bowiem butelkę Puri, która wykorzystując ciśnienie w komorze sprawnie odsala wodę!

Taki gadżet przyda się wszystkim rozbitkom :). Zobaczcie:


znalezione na: www.yankodesign.com