"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Zasady skandynawskiego stylu

Nasi rodacy kochają zakupy w skandynawskich sklepach, a aranżacje w północnym stylu cieszą się niesłabnącą popularnością. Dowód? Według badań OC&C Strategy Consultants – które przepytało 25 tys. respondentów – IKEA znalazła się na drugim miejscu sklepów godnych polecenia. Jednak, aby stworzyć idealne, skandynawskie wnętrze nie wystarczy zakup mebli i dodatków w szwedzkich sklepach, warto również skorzystać z 10 zasad północnej aranżacji.

 

1. Podłoga

Popularne w Polsce dywany nie występują w skandynawskich aranżacjach. Na jasnej, drewnianej podłodze mogą znaleźć się zaś sztuczne skóry zwierząt.

 

2. Kolor

Białe ściany oraz chłodne, szare i niebieskie tkaniny tworzą typowy skandynawski design. Jednak, jak pokazali projektanci wielu skandynawskich aranżacji, kolorowe dodatki równie dobrze sprawdzają się w szwedzkich wnętrzach.

3. Materiały

Wełna i jeszcze raz wełna! Nawet w letnie dni nie bójcie się pokazać wełnianych dodatków.

4. Forma

Czyste linie od architektury, aż po meble i dodatki.

5. Funkcja

Skandynawski styl charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością i pomysłowym rozplanowaniem przestrzeni.


6. Meble

Hans Wegner, Alvar Aalto i Arne Jacobsen pokazali jak powinny wyglądać skandynawskie meble. Oprócz funkcjonalności zamkniętej w prostej formie, cechować je powinien ciekawy, przykuwający wzrok design.

 

7. Kominek w rogu salonu

Skandynawskie wnętrza często posiadają prosty kominek w rogu pokoju. W szwedzkich wnętrzach znajdziemy nie tylko proste w formie elementy, ale również stylowe, zdobione konstrukcje.

8. Balkon lub taras

Szwedzi choć mieszkają w zimnym, surowym klimacie uwielbiają balkony i tarasy. Posiadacze zewnętrznych przestrzeni powinni również na balkonach stworzyć skandynawską aranżację, stylem nawiązującą do pokoju z nim graniczącego. 

 

9. Ekologia ponad wszystko

Dla Szwedów ogromnie ważna jest ekologiczna strona życia. Ich sposób myślenia przekłada się również na aranżację domów, w których dbają o odpowiednią izolację dachów i ścian, często wstawiając nawet potrójne szyby.

10. Schowajcie pamiątki do szafy

Wszystkie zbierane przez lata porcelanowe lalki, dzwoneczki czy pamiątki z podróży schowajcie do szafy. Skandynawski styl nie lubi zbędnych dodatków, tu króluje prostota i minimalizm.