"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Przed zakupem farb

Wybór farb nie jest prostym zadaniem, nie sprowadza się bowiem tylko do wyboru ulubionego koloru. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju farby i zasady malowania. Oto kilka porad specjalistów, dzięki którym pomalujesz wnętrze stosownie do jego potrzeb.

Sprawdź również: Mieszkanie czy dom – jaki typ nieruchomości wybierają mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego?

 

 

1) Wybór farby

mieszkania i domy na portalu gethome.pl

Sprawdź największą bazę nieruchomości w internecie. Oferta mieszkań i domów zaprezentowana na mapie. Tylko oferty unikalne – żadnych duplikatów

W pokojach dziennych,  sypialniach i pokojach dziecięcych  najlepiej użyć emulsyjnych farb akrylowych. W pokoju dziecka warto postawić na farby łatwo zmywalne , pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji. Bezpieczne będę te z symbolem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Eco Label lub Błękitny Anioł.

W kuchni i łazience  najlepiej sprawdzą się farby lateksowe albo akrylowe, odporne na wilgoć wzmocnione środkami grzybobójczymi. Do przedpokoju  wybierz farby odporne na wycieranie, odpowiednie będą akrylowo-lateksowe. Pamiętaj, że im większy połysk tym większa wytrzymałość, dlatego w tym pomieszczeniu nie używaj farb matowych.

 

2) Malowanie wnętrza

Jeśli już wybraliście odpowiednią farbę, czas na malowanie wnętrza. Przed pierwszym pociągnięciem pędzla należy oczyścić ścianę ze wszystkich zabrudzeń. Umyj ją gąbką zwilżoną w wodzie z detergentem lub wodą z mydłem malarskim, które szybko usunie zaschnięty tłuszcz. Następnie przyjrzyj się ścianie. Możesz malować tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni, dlatego jeśli zauważysz ubytki, łuszczenie się poprzedniej warstwy  farby usuń je,  uzupełnij gipsem, zeszlifuj papierem ściernym i zagruntuj. Teraz możesz przystąpić do malowania.  Naklej pod sufitem pasek ochronny, zabezpiecz meble i podłogę.  Pamiętaj, że najlepiej malować pomieszczenia, przy otwartym oknie i ciepłej bezdeszczowej pogodzie. Dzięki temu farba znacznie szybciej wyschnie.

Zdjęcie profilowe: www.savel.pl