"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Jak powiększyć wnętrze nie wyburzając ścian? Wystarczy użyć kilku profesjonalnych trików, by zyskać optycznie większe pomieszczenie. Zobaczcie 10 „złotych” rad architektów wnętrz.

 

1. Wybierz meble o prostych liniach

Duże, masywne meble o nieokreślonym kształcie nie są dobrym wyborem do niewielkich przestrzeni. Bardziej opływowe meble stworzą poczucie uporządkowanej i optycznie większej przestrzeni.

 

2. Mniej znaczy więcej

W małych mieszkaniach kierujemy się zasadą – mniej znaczy więcej. Kto powiedział, że w każdym mieszkaniu musi znaleźć się kanapa i fotel? Po co zagracać przestrzeń skoro możemy wykorzystać funkcjonalne pufy!

pufa w mieszkaniu

Dan Vakhramieiev

3. Wybierz mniejsze meble i sprzęty

Na rynku wyposażenia wnętrz możemy wybierać spośród setek sprzętów o różnej wielkości. W kawalerkach warto postawić na mniejsze przedmioty dedykowane małym mieszkaniom.

4. Stawiaj na funkcjonalne rozwiązania

Na małych przestrzeniach doskonale sprawdzają się funkcjonalne meble – rozkładane stoły, pufy ze schowkiem i łóżka typu 2 w 1 z wbudowaną przestrzenią biurową.

5. Wykorzystaj każdy kąt

Osoby, które mieszkają w dużych lokalach mogą pozwolić sobie na pozostawienie pustych kątów. Jednak właściciele kawalerek i niewielkich mieszkań za wszelką cenę powinni wykorzystywać dosłownie każdą przestrzeń.

 


 

6. Stawiaj na sprawdzone zestawy

W niewielkich mieszkaniach doskonale sprawdzą się zestawy. Zamiast kilku różnych mebli, starajmy się kupować identyczne przedmioty. Dzięki takim samym meblom i podobnym dodatkom, uda nam się uzyskać efekt spójnego, uporządkowanego wnętrza, a to doda pomieszczeniu kilka dodatkowych centymetrów.

 

 

7. Pokochaj biel

Biały to kolor idealny do małych przestrzeni. Dzięki pomalowaniu ścian na jasne kolory, zyskamy doskonałą bazę dla mebli i dodatków.

8. Stawiaj na podwieszane meble

W małych pomieszczeniach warto stawiać na podwieszane meble. Jeśli istnieje tylko taka możliwość usuńcie meble z podłogi. Wybierajcie podwieszane umywalki, wiszące półki i podwieszane biurka.

9. Pokochaj lustra i błyszczące powierzchnie

Lustra są w stanie nawet dwukrotnie powiększyć dane pomieszczenie. Zawieszone poziomo optycznie poszerzą pomieszczenie, zawieszone pionowo wydłużą wnętrze. Podobną rolę odgrywają błyszczące, gładkie powierzchnie – odbite od nich światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.

 

10. Zadbaj o dostęp światła

Małe pomieszczenie powinno być dostatecznie doświetlone. W oknach powieście przezroczyste tkaniny, które przepuszczają światło, na suficie zaś zamontujcie małe, punktowe reflektorki lub taśmy LED.