"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak rozjaśnić wnętrze?

Jak pokazują najnowsze badania, kontakt z naturalnym światłem słonecznym jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego biorytmu. Co więcej, w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach czujemy się zdecydowanie lepiej niż w ciemnych wnętrzach. Dlatego, już dziś zróbcie wszystko, by rozświetlić Wasze mieszkania!

Choć to naturalne światło ma największy wpływ na nasze zdrowie, sztucznie rozjaśnione pomieszczenia w niewiele mniejszym stopniu poprawiają nasze samopoczucie. Dbając o Wasz dobry nastrój w zimowe, pochmurne dni przygotowałam 6 rad, które stosują profesjonalni architekci wnętrz.

Jeśli zdajecie sobie sprawę z tego, że żyjecie w ciemnym pomieszczeniu, pierwszy krok macie już za sobą. Jeśli zaś nie wiecie do jakiej grupy przyporządkować Wasze mieszkanie, przespacerujcie się po domu – policzcie okna i podzielcie je przez ilość ciemnych mebli i ścian. 

Teraz zobaczcie jak rozświetlić wnętrze!

 

1. Mieszaj neutralne kolory z bielą

Jeśli Twój dom potrzebuje ocieplenia, wymieszaj neutralne kolory mebli z ciężkiego drewna, ciemnych drzwi i drewnianych podłóg z bielą, brązem, beżem, czerwienią i żółcią.

ciemne wnętrze

ciemne wnętrze

 

2. Postaw na oświetlenie LED

Jeśli jesteś właścicielem drewnianego lub pomalowanego na ciemny kolor sufitu, koniecznie  zamontuj w nim oświetlenie LED. Dzięki temu, rozjaśnisz wnętrze raz na zawsze pozbywając się jaskiniowej aranżacji.

oświetlenie led

oświetlenie led

 

3. Zamontuj jaśniejsze blaty kuchenne

Jeśli jesteś miłośnikiem ciemnego drewna, a w Twojej kuchni króluje połączenie szafek z ciemnego drewna i ciężkich podłóg, wykończ swoje wnętrze lżejszymi blatami. Będziesz zaskoczony, jak jasne dodatki potrafią rozjaśnić ciemne wnętrze.

ciemna kuchnia

ciemna kuchnia


 

4. Postaw na wiszące lampy

Jeśli jesteś właścicielem ciemnego, zabudowanego wnętrza (np. kuchni), zdecyduj się na wiszące lampy w jaśniejszych odcieniach. Dzięki przeniesieniu jaśniejszego punktu do ciemniejszego poziomu, optycznie rozjaśnisz wnętrze.

jak rozjaśnić kuchnię

jak rozjaśnić kuchnię

 

5. W sypialni stawiaj na kontrasty

Jeśli Twoja sypialnia należy do raczej ciemniejszych pomieszczeń, zawsze kupuj jasną pościel. Dzięki białej kołdrze i białym poduszkom, Twoje wnętrze od razu się rozświetli.

ciemna sypialnia

ciemna sypialnia

 

6. Pokochaj szkło

Za pomocą szkła można optycznie powiększyć, ale także rozjaśnić wnętrze. W pomieszczeniach z małą ilością naturalnego światła, stawiaj na drzwi z dużą powierzchnią przeszklenia, lustra i odbijające światło dekoracje z kryształu.

 

ciemny salon

ciemny salon

zdjęcia: 1, 2, 4, 5 – www.freshome.com, zdjęcie: 3 – www.drmommyonline.com, zdjęcie 6 – www. starfurnitureblog.com