"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Fototapety na topie

Fototapety ponownie przeżywają swój rozkwit. Zdobią już nie tylko fragmenty ścian, ale także drzwi, półki  i fronty szafek. Nie ma się co dziwić, to idealne, praktyczne rozwiązanie, do każdego rodzaju wnętrza.

Fototapeta to świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że odpowiednio dostosujemy ją do wystroju wnętrza. Nadaje pomieszczeniu indywidualny charakter, a przede wszystkim pozwala łatwo uzyskać designerski efekt. Fototapeta stanowi centralny punkt pomieszczenia, dlatego musimy pamiętać aby w jej pobliżu nie umieszczać przykuwających uwagę elementów. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie wnętrza-tła dla naszej fototapety.  Aby uzyskać stylowy efekt, powinniśmy także ufać własnej intuicji i korzystać ze sklepów, w których fototapety opracowywane są przez specjalistów, jak chociażby wall-it.eu, czy fototapety24.eu ( ich fototapety pod spodem).

Położenie fototapety jest tanie i proste, nie wymaga zatrudniana profesjonalnej firmy. Powinniśmy jednak posiadać niewielką wprawę i odpowiednią wiedzę.

 

1) Przygotuj powierzchnię

Gwarancją trwałości tapety jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Ściana powinna być sucha, czysta i gładka. W tym celu należy oczyścić ścianę ze starych tapet, używając wody z środkiem do ich usuwania. Te pokryte farbami kredowymi należy zmyć wodą, a następnie zagruntować. Ściany pokryte innymi farbami np. olejnymi, należy pokryć środkiem do ich usuwania i przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.

2) Wymierz i przytnij  tapetę

Zmierz długość i szerokość tapetowanej ściany, a następnie przytnij tapetę. Pamiętaj o dodaniu 10-15 cm zapasu. Warto w czasie tapetowano ciąć pasy kolejno, co umożliwi uniknięcie błędu.

3) Przyklej tapetę

Przygotuj klej zgodnie z instrukcją zamieszoną na opakowaniu. Jeśli tapeta jest ciężka, możesz użyć mniej wody. Klej rozprowadź równomiernie na połowie powierzchni paska tapety. Złóż odcinek klejem do wewnątrz, nie przyciskając powstającego zagięcia. Następnie powtórz tą czynność na drugiej połowie paska. Tapety pozostaw do wyschnięcia, na 3-6 min. Przyłóż tapetę do ściany, rozłóż pierwszą część paska, dociskaj dłońmi tapetę do ściany dopasowując jego krawędź i lekko wygładzić. Dopiero teraz można rozłożyć drugą część tapety. Do wygładzenia i usunięcia powstałych pęcherzy najlepiej sprawdzi się szczotka lub wałek. Pamiętaj, że nie należy przyspieszyć schnięcia tapety np. przez robienie przeciągów lub silne ogrzewanie.

 


Zdjęcie profilowe: www.wall-it.eu