"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.zeospot.com

Jak wybrać żarówkę?

Po ostatnim poście, na temat wyboru oświetlenia do jadalni, dostałam kilka maili z pytaniami o dobór odpowiedniej żarówki. Zasięgnęłam niezbędnych informacji w sklepach z oświetleniem i u prawdziwych specjalistów z branży. Teraz możemy już przystąpić do niełatwego zadania – wyboru idealnej żarówki do naszej jadalni!

Przed zakupem odpowiedniej żarówki musimy sprawdzić jej temperaturę barwową, regulację natężenia światła i strumień świetlny. Czy to naprawdę konieczne? Specjaliści nie mają złudzeń, przed zakupem żarówek powinniśmy zgłębić tajną wiedzę.

 

Strumień świetlny

Po wprowadzeniu energooszczędnych źródeł światła nie powinniśmy sprawdzać i porównywać ilości Watów. Może nas to wprowadzić w błąd, bowiem dziś pomiar strumienia świetlnego emitowanego przez żarówkę dokonywany jest w lumenach (lm). Jak to wygląda w praktyce?

– Dawna żarówka 100 W posiada 1300-1530 lm

– Żarówka 75 W posiada 920-1060 lm

– Żarówka 60 W posiada 700-810 lm

– Żarówka 40 W posiada 410-470 lm

– Żarówka 25 W posiada 220-250 lm

 

Regulacja natężenia światła


Lampa wisząca w jadalni powinna posiadać przysłonięte żarówki, tak by światło nie przeszkadzało osobom siedzącym przy stole. Jest to szczególnie ważne jeśli posiadamy szklany stół, który z łatwością odbija sztuczne światło. Praktycznie każdą żarówkę, oprócz najtańszych świetlówek, można ściemnić. Na opakowaniu jest to najczęściej oznaczane skrótem DIMM.

 

 

Barwa światła

Żarówka oprócz strumienia świetlnego i  regulacji natężenia światła posiada również temperaturę barwową. Dzięki niej możemy odpowiednio kreować atmosferę wnętrza. Na rynku znajdziemy sztuczne światło określane jako ciepłe, neutralne i chłodne. Jednak precyzyjne określenia ukryte są pod tajemniczą literą K – skalą Kelwina. Co więcej, musimy pamiętać, że im wyższa wartość temperatury barwowej, tym chłodniejsze światło.

6500 K to światło dzienne

4000 K to światło białe

2800 K to ciepły odcień światła

1800 K to barwa światła świecy

Zdjęcie profilowe: www.zeospot.com