"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak segregować śmieci?

Ustawa śmieciowa weszła w życie 1 lipca, jednak dopiero teraz na wielu osiedlach pojawiają się specjalne pojemniki na odpady. Najwyższy czas, aby takie kosze pojawiły się również w naszych domach! Zobaczcie, co słychać w designie pojemników na śmieci i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kosza.

 

Krok pierwszy: Sprawdź obowiązujące przepisy

To gminy decydują o tym jak szczegółowo segregować odpady oraz jakie barwy pojemników będą im przypisane. Wybór odpowiedniego kosza na śmieci powinniśmy więc zacząć od sprawdzenia zasad, które obowiązują w konkretnej gminie. Najczęściej mieszkańcy, którzy zadeklarowali selektywne zbieranie odpadów powinni podzielić wszystkie śmieci na trzy grupy. W pierwszym pojemniku powinien znaleźć się suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Pamiętać jednak należy, że do tego worka nie można wyrzucać tłustego i zabrudzonego papieru np. po maśle. W drugim pojemniku zbierane powinno być szkło, czyli głównie butelki i słoiki. Ostatni worek ma być przeznaczony na inne śmieci.

 

Krok drugi: Sprawdź ilu przegródek potrzebujesz

Jeśli w Waszej okolicy powinno dzielić się śmieci na trzy grupy, potrzebować będziecie kosza z trzema przegródkami. Jednak sprawę może utrudnić codzienna eksploatacja. Dlatego ważne jest, aby przed wyborem odpowiedniego pojemnika sprawdzić których śmieci produkujecie najwięcej.


 

Krok trzeci: Wybierz odpowiedni kosz na śmieci

Gdy już zdobędziecie wszystkie niezbędne informacje, przyjdzie czas na wybór odpowiedniego pojemnika. Tu największe znaczenie ma przede wszystkim miejsce jakie możecie przeznaczyć na kosz. Choć najwygodniej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość przegródek, w którą wrzucicie wszystkie posegregowane śmieci, często nie jest to możliwe. W tym przypadku możecie zdecydować się na systemy, które umożliwią przytwierdzenie koszy do ściany lub podłogi. Dzięki nim, będziecie mogli postawić kosz na papier czy szkło na balkonie, w przedpokoju czy garażu. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup podwójnego kosza i podzielenie go na pojemnik do odpadów organicznych i część na surowce wtórne, które będziecie mogli rozdzielić w trakcie wyrzucania do kontenera.