"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Aranżacja małej kuchni

Lubimy podglądać przestronne domy, wielkie rezydencje i apartamenty z panoramicznymi oknami. Jednak większość z nas wykorzystuje dosłownie każdy metr kwadratowy, by stworzyć stylowe, a przede wszystkim funkcjonalne przestrzenie w niewielkich mieszkaniach. Dziś, zobaczcie jak zaaranżować małą kuchnię.

Mała kuchnia nie jest idealną bazą dekoratorską. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na zaaranżowanie większej przestrzeni. Na szczęście dzięki kilku dekoratorskim sztuczkom możemy optycznie powiększyć wnętrze. Mała kuchnia bowiem wymaga inteligentnych rozwiązań, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić przestrzeń, ale także stworzą klimat otwartego i przestronnego wnętrza. 

1. Niech stanie się światłość

Mała kuchnia musi być dobrze oświetlona. Dlatego w oknach powieś lekko prześwitujące firany i zamontuj jak najwięcej warstw oświetlenia.

mała kuchnia

mała kuchnia

 

2 . Polub błyszczące powierzchnie

Bez względu na to jaki kolor używamy w kuchni, w małym wnętrzu nie powinno zabraknąć błyszczących powierzchni metalowych i polerowanych dodatków. Przekonaj się, że porcelanowy czajnik, glazura i błyszczące sztućce z nutą miedzi dodadzą jasności małej kuchni, a tym samym optycznie ją powiększą.

 

mała kuchnia aranżacja

mała kuchnia aranżacja

 

3. Ogranicz się do dwóch, trzech kolorów

W małych wnętrzach nie można przesadzić z ilością kolorów. Trzymaj się dwóch, trzech barw w kuchni, dzięki temu Twoja kuchnia będzie bardziej przejrzysta, a tym samym większa.

pomysł na małą kuchnię

pomysł na małą kuchnię

 

4. Wybieraj otwarte półki


Decydując się na kilka otwartych półek, stworzysz iluzję przestronnego pokoju. Natomiast jeśli uważasz, że proste deski to nie najlepsze rozwiązanie, zamiast wymyślnych zabudowań, wybierz szklane drzwiczki. Pamiętaj, że prostota jest najlepszym doradcą dla małych powierzchni.

 

kuchnia IKEA

kuchnia IKEA

 

5. Wybieraj półki, które wtopią się w ścianę

Dobrym pomysłem jest wtopienie półek w ścianę, dzięki czemu zyskasz efekt uporządkowanej przestrzeni. Nadal jednak możesz stworzyć jakiś kontrast za pomocą wzoru lub mocnego koloru na jednej z półek.

 

Mała kuchnia

Mała kuchnia

 

6. Wybieraj czyste linie

W małych wnętrzach wybieraj wzory o prostych liniach. Nie oznacza to, że musisz malować czarno-białe pasy na ścianach. Dobrze będą także wyglądały ściany z płytek lub białych cegieł.

 

Cegła w kuchni

Cegła w kuchni

 

7. Pamiętaj o symetrii

Symetria jest ważnym aspektem w  projektowaniu małych kuchni. Powtarzające się wzory, tekstury i kolory stworzą przestronny i atrakcyjny klimat. Pamiętaj, że bardziej zorganizowana kuchnia, zyskuje od razu kilka dodatkowych centymetrów!

 

Szuflada w kuchni

Szuflada w kuchni

 

zdjęcia: 4 i 7 – Katalog IKEA 2012, inne: www.decoist.com