"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Spożywcze naklejki

Otwieracie lodówkę w poszukiwaniu jogurtu, pomidora, sera czy pomarańczy i nagle okazuje się, że Wasze produkty nie nadają się już do konsumpcji, a Wy zapomnieliście ich wyrzucić? W świecie designu na wszystko można znaleźć rozwiązanie. Projektanci z Chin opracowali naklejki, które w łatwy sposób przypomną Wam o terminach ważności produktów w lodówce.

To w zasadzie magnesy, które umieszczacie na drzwiach własnej lodówki. Każdy z nich określa dany produkt znajdujący się w Naszej spiżarce.  Ich działanie jest niezwykle proste. Kupując i wkładając do lodówki sałatę, pamiętacie tylko o tym, aby wcześniej zeskanować jej kod na opakowaniu jednym z magnesów przypisanych do tego produktu. Dzięki temu system wie, że termin ważności tego produktu kończy się przykładowo za 5 dni. Umieszczacie magnes na drzwiach lodówki i obserwujecie zmiany jego koloru.  Z początku kiedy produkt jest świeży „naklejka” jest zielona, po upływie kilku dni staje się pomarańczowa, co oznacza, że wkrótce termin ważności sałaty upłynie, by w końcu zmienić kolor na czerwony, tym samym dając jasny przekaz, że produkt nie nadaje się już do spożycia.  Rewelacja!

Oczywiście, już wcześniej opisywałam lodówki z podobną, wbudowaną funkcją, jednak problem polegał na tym, że są one wyjątkowo drogie. Magnesy z kolei to rozwiązanie dla każdego, bez konieczności wydawania tysięcy złotych na dodatkowe sprzęty AGD.

Chińczycy podkreślają, że magnesy nie tylko dbają o jakość i świeżość naszych produktów, ale również mają walor edukacyjny, zwłaszcza dla dzieci. I trudno się z tym nie zgodzić. To na pewno ciekawszy sposób nauki dbania o żywność niż codzienne przeglądanie każdego produktu.  Nic więc dziwnego, że pomysł nagrodzono na tegorocznym konkursie designu Red Dot.

Jak Wam się podoba?


kuchnia gadżety

kuchnia gadżety

gadżet do lodówki

gadżet do lodówki

red dot 2013

red dot 2013

zdjęcia, produkt: www.yankodesign.com