"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Z zapachem ziół- kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnie w stylu prowansalskim to wnętrza łagodne, stonowane i bardzo kobiece. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim naturalne materiały i charakterystyczna jasna kolorystyka.

 

prowansja1

Dominują tutaj biele, kremy i delikatne beże, przełamane subtelną zielenią, delikatnym błękitem, czasem kolorem lawendowym. Styl ten nawiązuje do francuskiej przyrody i natury.

 

prowansja6


Najbardziej popularnymi materiałami są tu drewno i marmur. Spotykanym motywem w kuchni prowansalskiej są liczne przecierki, które mogą występować zarówno na meblach, jak i kuchennych dodatkach.

prowansja5

Dominują tu jasne meble o prostym kształcie, podkreślone dodatkowo subtelnymi żłobieniami frontów i klasycznymi uchwytami.

prowancja

W kuchni prowansalskiej charakterystycznym motywem są wyroby z fajansu, ceramiki i kamienia. Porcelanowe białe lub kremowe talerze, ustawione w białym niekoniecznie nowym kredensie będą tu ciekawym dopełnieniem.

prowansja3

Drewniane regały, żelazne półeczki,  metalowe stojaki na wino i meblowe okucia to motywy obowiązkowe w takiej kuchni, podobnie jak posadzone w skrzynkach lub doniczkach zioła z tymiankiem, bazylią, kolendrą i lawendą na czele.prowansja4

Kuchnia w stylu prowansalskim to rozwiązanie zarówno do dużych jak i mniejszych pomieszczeń.