"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje
www.scandinavianmade.com

10 błędów, które możesz popełnić projektując kuchnie

Kuchnia to prawdziwe serce domu. Jest jednym z tych miejsc, które musi być jednocześnie piękne jak i funkcjonalne. Dlatego już na etapie projektowania staraj się unikać 10 podstawowych błędów.

 

1. Nie utrudniaj dostępu do najważniejszych sprzętów

Specjaliści uważają, że zlew, kuchenka i lodówka to obszary o największej aktywności. Powinien być do nich zapewniony swobodny dostęp, jednak odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami musi mieścić się w ustalonych ramach. Przyjmuje się, że suma odległości między zlewem i kuchenką, lodówką a zlewem oraz kuchenką i lodówką nie może być mniejsza niż 3 mkw i nie może przekraczać 7, 5 mkw.

www.newkitchens.ltd.uk

www.newkitchens.ltd.uk

 

2. Nie marnuj miejsca

Odpowiednio zaplanuj kształt i rozmieszczenie szafek kuchennych. Jeśli kuchnia jest mała instaluj dolne szafki tuż przy podłodze, dodatkowe nóżki będą tylko stratą cennego miejsca. Zawsze też decyduj się na dodatkową górną szafkę nad lodówką, będzie ona potencjalnym miejscem do przechowywania dużych lub sezonowych przedmiotów kuchennych.

www.scandinavianmade.com

www.scandinavianmade.com

3. Nie ufaj każdej wyspie kuchennej

Wyspa kuchenna to praktyczne i modne rozwiązanie. Jednak nie zawsze pasuje do każdej kuchni, a nieprzemyślana wielkość i kształt wyspy mogą marnować cenne miejsce. Specjaliści uważają, że jeśli kuchnia ma mniej niż 4 mkw nie warto nawet myśleć o wyspie.

www.freshome.com

www.freshome.com

4. Nie oszczędzaj na oświetleniu

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w których nie możesz pozwolić sobie na słabe oświetlenie. Nie jest to kwestia wystroju czy atmosfery, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Oprócz ogólnego oświetlenia musisz pamiętać o oświetleniu punktowym w miejscach, w których przygotowujesz posiłki, jesz i zmywasz naczynia.

www.freshome.com

www.freshome.com

5. Nie zapomnij o brzydkim zapachu

W kuchni nie da się uniknąć zapachu potraw i tłuszczu. Jeśli nie chcesz by w Twoim domu pachniało wczorajszym obiadem zainwestuj w dobry okap kuchenny.


6. Nie zwracaj uwagi na modę

W kuchni postaw na funkcjonalne sprzęty i neutralne kolory. Nie ufaj najnowszym trendom, zdecyduj się aranżację kuchni, która nie znudzi Ci się co najmniej przez kilka sezonów.

7. Zabezpiecz ściany

Projektując kuchnie najczęściej zapominamy o odpowiednim chronieniu ścian przed zabrudzeniami. Aby Twoja kuchnia zawsze była czysta i estetyczna pamiętaj o zabudowaniu ściany przy zlewie i kuchence płytkami lub tworzywem sztucznym. Taką powierzchnię oczyścisz łatwiej niż ścianę pokrytą wodoodporną farbą ścienną czy tapetą.

8. Nie wyrzucaj śmieci do jednego kosza

Umieść pod zlewem specjalny pojemnik z przegródkami do segregowania śmieci. To nie tylko modne i ekologiczne rozwiązanie, już niedługo dzięki segregacji odpadów zaoszczędzisz na ich wywozie!

9. Nie ignoruj wagi blatów kuchennych

Pamiętaj, że odpowiednia ilość blatów jest niezbędna w kuchni. Warto zauważyć, że mogą one być również miejscem do spożywania posiłków. Podobno najlepiej sprawdzają się blaty kuchenne umieszczone na wyspie w kształcie litery L.

www.freshome.com

www.freshome.com

10. Korzystaj z porad specjalistów

Jeśli masz taką możliwość zdecyduj się na kuchnię robioną na zamówienie. Jeśli zaś zdecydujesz się na własny projekt, odpowiednio się do tego przygotuj. Poczytaj rady projektantów, specjalistów, przejrzyj nowości, poznaj trendy i obejrzyj tysiące inspirujących wnętrz.

www.hgtv.com

http://www.hgtv.com/