"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak wybrać kanapę?

Sofa to główny element salonu. Można powiedzieć, że wokół niej koncertuje się cała aranżacja pomieszczenia, począwszy od odpowiedniego koloru ścian aż po modne dodatki. Dlatego tak ważne jest, by wybrać tą idealną kanapę dla naszego salonu. 

Niezwykle ważną rzeczą jest wybranie odpowiedniego koloru sofy. Jeśli kupujecie kanapę do urządzonego salonu, pamiętajcie aby zachować jedność aranżacji. Najprościej mówiąc, kolor sofy powinien pasować do koloru ścian lub być jednym z jej odcieni. Oczywiście, możecie spróbować także zastosować większy kontrast. Białe ściany to mądre rozwiązanie, jeśli planujecie zakup sofy o wyrazistej barwie.

Podczas wyboru idealnej sofy, często zastanawiamy się – czy lepsza będzie skórzana kanapa czy raczej materiałowa? Odpowiedź brzmi: To zależy. Decydującym elementem jest podłoga. Jeśli w salonie macie parkiet – wybierzecie skórzaną sofę. Wówczas uzyskacie świetne połączenie klasyki i elegancji. Kanapy z materiału pasują do podłóg raczej wykładzinowych. Nie oznacza to, że w całym pomieszczeniu musicie mieć tylko i wyłącznie dywan. Sofę można postawić na „wykładzinowej wyspie”, która w mądry sposób oddzieli część wypoczynkową od np. surowego drewna podłogowego.

Do białych wnętrz polecam kupić sofę w odcieniach szarości i beżu. To spokojne połączenie pozwoli Wam zastosować wyraziste dodatki, które nadadzą odpowiedniego charakteru wnętrzu. Neutralne kolory to gwarancja stworzenia ciepłego, komfortowego i spokojnego wnętrza.


Salon to miejsce które powinno kojarzyć się ze spokojem, relaksem i odpoczynkiem, dlatego unikajcie drażniących kolorów – zwłaszcza jeśli chodzi o kanapę.

Jeśli jednak z jakiś powodów kupiliście sofę w odważnym kolorze, prostym sposobem na stonowanie wnętrza będzie dobranie drobnych dodatków w kolorze Waszej kanapy np. firan.