"Na naszym blogu znajdziesz inspiracje i pomysły,
jak w nietuzinkowy sposób urządzić swoje mieszkanie,
dom czy nawet pokój" - Mieszkaniowe Inspiracje

Jak urządzić mały przedpokój?

Przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń zarówno w mieszkaniu, jak i domu. Powinien zapraszać, witać domowym ciepłem, a jednocześnie być niezwykle prosty i uporządkowany. Ale jak to zrobić, jeśli jego wielkość nie przekracza 5 m kw.? Oto kilka prostych rozwiązań.

Małe przedpokoje to bolączka większości mieszkań, jednak wszystko to co z pozoru wydaje się być nie do zrobienia, zależy jedynie od odpowiedniej aranżacji przestrzeni.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na półki, bo przecież nie ma mowy o komodzie czy szafie. Unikałabym raczej także masywnych szafek z otwieranymi drzwiczkami. Chodzi o przestrzeń, którą należy szanować i wykorzystywać w mądry sposób. Półki na ścianie to proste rozwiązanie, które pozwoli Wam uzyskać potrzebne miejsce na najważniejsze rzeczy np. czapki, kapelusze, klucze, buty czy drobne elementy dekoracyjne. Pamiętajcie, że w wielu sklepach wnętrzarskich możecie kupić małe wiklinowe kosze, w których ukryjecie najważniejsze przedmioty, jednocześnie nadając wnętrzu odpowiedniego klimatu.

Półki mają jeszcze jedno zastosowanie. Możecie przyczepić do nich małe metalowe wieszaki, dzięki czemu spokojnie powiesicie rzeczy Waszych gości. Pewnie spytacie – a co z moimi rzeczami?
Nie zrozumcie mnie źle, jednak w małych przedpokojach nie ma sensu wstawiać rozsuwanej szafy. To miejsce ma być praktyczne i raczej symboliczne. Prawdziwą szafę musicie zmieścić w innym pokoju np. sypialni. To głównie takie rozwiązania znajdziecie w kawalerkach.

Pamiętajcie również o oświetleniu. W korytarzu pełni ono szczególną rolę. Nikt nie lubi zakładać butów po omacku, a pamiętajcie że przedpokój to zazwyczaj ciemniejsza część mieszkania. Polecam w szczególności lampy wiszące np. pionowe lub papierowe. Świetnie wyglądają także LED’y w podwieszanym suficie, ale jeśli szukacie czegoś bardziej wyrafinowanego to zdecydowanie inwestujcie w wolnostojące lampy.


Przedpokój możecie ożywić niewielką ławeczką lub krzesłem. Zakładanie butów będzie wówczas przyjemnością. 🙂

Pamiętajcie także o drobnych dodatkach. Na przykład materiałowe zawieszki z kopertami, do którym można włożyć gazety, listy czy ulotki, to dobry pomysł na praktyczne wykorzystanie przestrzeni. Bez przeszkód można w nich także zmieścić szaliki, rękawiczki czy czapki. W wielu sklepach wnętrzarskich znajdziecie gotowe zawieszki, nawet z możliwością wygrawerowania własnego imienia.

Rzeczą absolutnie niezbędną jest także stojak na parasole. To może wydawać się dziwne, ale zawsze to lepsze niż wysychająca w wannie lub wisząca na haczyku w przedpokoju parasolka. Chodzi przecież o styl i design. Na rynku znajdziecie mnóstwo ciekawych stojaków w dobrych cenach. Niestety większość osób zapomina o tym elemencie przedpokoju, chociaż pogoda w Polsce bywa zmienna.

Jeśli chodzi o kolor ścian i podłogi, to wybrałabym odcienie szarości oraz grafitu. Świetnie wygląda także mocny, elektryczny niebieski lub fusion w wersji z jedną pomalowaną ścianą. Na podłodze panele – jasne, brązowe, białe lub brzozowe, koniecznie z listwami. Te uniwersalne połączenia kolorów świetnie kontrastują z dodatkami.